''Čuo sam u siječnju 1991. da vojni vrh JNA priprema vojni udar u Hrvatskoj pa sam se išao raspitati u Beograd ... Oficir Kaličanin iz službe za informiranje rekao mi je da će JNA uhititi hrvatske ministre, da će doći do smjene vlade'', rekao je Babić.
Nakon što je Martićev branitelj Predrag Milovančević izrazio sumnju u vjerodostojnost Babićevih izvora, on je rekao da mu je te informacije potvrdio i predsjednik Srbije Slobodan Milošević.
''Pozvan sam kod Miloševića u ured, on mi je rekao da će JNA uhititi hrvatske ministre i da meni prijeti opasnost u Kninu od hrvatskih vlasti jer se očekuje otpor. Rekao je da trebam ostati u Beogradu, ponuđena mi je vladina rezidencija i dobio sam policijsku zaštitu'', rekao je Babić koji je u to vrijeme bio predsjednik skupštine općine Knin i predsjednik SDS-a.
Unatoč tim objašnjenjima, odvjetnik Milovančević je zaključio kako u Babićevu iskazu ima ''toliko nelogičnosti da mu one potpuno oduzimaju smisao''.
Milovančević ga je također ispitivao o provedbi referenduma u Kninu, koji je u kolovozu 1990., po Babićevim riječima, proveden ''po sugestijama Borisava Jovića prema Ustavu SFRJ i SRH''. Govorio je i o pokušaju hrvatske policije da spriječi referendum.
Babić je ispričao i kako je Milošević vlastima u Kninu sugerirao da ''prepišu i donesu zakone Srbije'', a ne da ih samo proglašavaju.
''Javna strategija je bila očuvanje federacije, a tajna da se stvaraju paravojne snage, izazove intervencija JNA i stvori jedinstvena države za Srbe, to je bila politika Miloševića'', rekao je Babić.
Babića, bivšeg premijera i predsjednika pobunjeničkih vlasti u Kninu, ICTY je 2004. osudio na 13 godina zatvora temeljem priznanja krivnje za progon kao zločin protiv čovječnosti, počinjen protiv hrvatskih civila na okupiranim područjima. Sporazumom s Tužiteljstvom obvezao se svjedočiti u svim procesima na koje bude pozvan, što je do sada učinio na suđenjima Miloševiću i Momčilu Krajišniku.
Od 17. veljače u Haagu svjedoči protiv nekadašnjeg ministra policije i vojske tzv. RSK Mile Martića, svog najbližeg partnera ali i suparnika u vlasti u Kninu 1991-95.
Tužitelj Alex Whiting njegov je iskaz uveo u pisanom obliku, uz skraćeno glavno ispitivanje, a obrani je ostavljeno više vremena da protuispituje svjedoka prema njegovu pisanom iskazu.
Martić (60) je optužen u 19 točaka za zločine protiv čovječnosti i kršenje ratnog prava i običaja počinjene protiv hrvatskih civila na okupiranim područjima, za zločine u zapadnoj Bosni 1994. i za raketiranje Zagreba u svibnju 1992.