Prihvaćenim zakonom predviđeno je da, ukoliko Crnogorci na izjašnjavanju ne izglasuju neovisnost, referendum o istom pitanju može se ponoviti tek nakon tri godine. Za valjanost odluke bit će potrebno da je podrži 55 posto izašlih birača.
Za usvajanje zakona glasovalo je 60 zastupnika, dok je deset zastupnika bilo protiv u 75-članom parlamentu.
Zakon su podržali Demokratska partija socijalista (DPS), Demokratska Unija Albanaca, Socijalistička narodna partija (SNP), Srpska narodna stranka, Narodna stranka i Demokratska srpska stranka, dok su zastupnici manjih stranaka, Socijaldemokratske partije (SDP), Građanske partije (GP), Liberalne partije (LP) bili protiv predloženog zakona, ocjenjujući da je on diskriminatorski, nepravedan i nedemokratski.
Oni će ipak, kako su najavili, na referendumu glasovati za neovisnu Crnu Goru.
Referendumsko pitanje bit će: da li ste da Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom.
Pravo izjašnjavanja na referendumu imaju građani Crne Gore koji u skladu s propisima o izborima imaju biračko pravo.
Ovim zakonom se predviđa da oba bloka - suverenistički i unitarni - iz proračuna dobiju po milijun eura za referendumsku kampanju, te da im je dopušteno prikupiti još po 400 tisuća eura od donatora.
Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, kako se očekuje, već sutra bi trebao donijeti odluku o danu održavanja referenduma, premda su čelnici oba bloka s europskim izaslanikom Miroslavom Lajčakom dogovorili da to bude 21. svibnja ove godine.
U zakonu se naglašava da državni i općinski dužnosnici u sklopu referendumske kampanje neće koristiti resurse koji im stoje na raspolaganju za obavljanje njihovih redovnih funkcija, kao što su transport i komunikacije, uključujući službene mobilne telefone.
Policijski službenici i pripadnici Agencije za nacionalnu sigurnost ne smiju ni na koji način sudjelovati u referendumskoj kampanji.
Sudionici kampanje dužni su poštivati ustav Crne Gore, zakone i kodekse profesionalne etike i obavezuju se na pošteno ponašanje koje isključuje uvrede i klevete, kršenje pravila pristojnosti ili vrijeđanje osjećaja javnosti.
Privatni mediji usvojit će kodeks ponašanja koji će se zalagati za poštenu uređivačku politiku kao i ravnomjernu pokrivenost kampanje.
Za promatranje referendumskog procesa registrirat će se Europska unija, druge međunarodne organizacije, međunarodne nevladine institucije i ovlašteni predstavnici stranih država.