FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Izvješća sa svjetskih tržišta od 01. ožujka 2006. godine

Autor: ;zpop;
ZAGREB, 1. ožujka 2006. (Hina) - Izvješća sa svjetskih tržišta od 01.ožujka 2006. godine
ZAGREB, 1. ožujka 2006. (Hina) - Izvješća sa svjetskih tržišta od 01. ožujka 2006. godine

HINA - Financijski servis

a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00

Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE

--------------------------------------------------

New York/DJIA 10.993,41 11.097,55

Tokyo/NIKKEI 15.964,46 16.205,43

London/FTSE-100 5.823,20 5.791,50

Frankfurt/DAX 30 5.827,09 5.796,04

--------------------------------------------------

Cijene američkih dionica u utorak su oštro potonule nakon objave američkih gospodarskih pokazatelja koji su pokazali naznake slabosti u najvećem svjetskom gospodarstvu, potaknuvši zabrinutosti oko korporativnih zarada a zabrinutost ulagača dodatno je ojačalo i upozorenje Googlea o usporavanju rasta.

Njujorški Dow Jones potonuo je 0,94 posto na 10.993 boda. Tehnološki Nasdaq bio je na gubitku od 1,12 posto, spustivši se na 2.281 bod.

Dionice tehnološkog predvodnika Googlea pretrpjele su drugi po veličini dnevni gubitak nakon što je financijski direktor George Reyes kazao da će izvor ključnih prihoda za kompaniju, oglašavanje na internetu, zabilježiti sporiji rast. To je potaknulo prodaje dionica tehnološkog sektora, pri čemu su Googleove oslabile 7,1 posto.

Dionice Yahooa, još jedne Internet tražilice i najvećeg Googleovog rivala, pojeftinile su stoga za 2,1 posto.

No, slabljenje dionica započelo je i prije upozorenja iz Googlea. Niz gospodarskih pokazatelja iz SAD-a, uključujući podatak o prodaji postojećih kuća, potrošačkom povjerenju i uvjetima poslovanja na američkom Srednjem Zapadu, pokazao se slabijima no što su tržišta očekivala. To je izazvalo zabrinutost oko dinamike rasta gospodarskih aktivnosti i dobiti kompanija.

"Kombinacija slabih gospodarskih pokazatelja s upozorenjem iz Googlea prekinula je uzlazni trend i kod dionica i kod kompanija, pritisnuvši naniže čitavo tržište", kazao je Jim Awad, predsjednik Awad Asset Managementa.

Prije otvaranja tržišta, američka je vlada objavila da je rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u četvrtom tromjesečju iznosio 1,6 posto, što je najslabiji rast u posljednje tri godine. Ostali gospodarski pokazatelji također su ukazali na usporavanje rasta.

Silazni trend zabilježen je i na europskim tržištima gdje su cijene dionica pretrpjele najveći dnevni gubitak od listopada, pri čemu su najviše bile pogođene dionice energetskog sektora a pridružio im se naftni i telekom sektor. Londonski Ftse indeks oslabio je 1,44 posto, na 5.791 bod. Frankfurtski DAX indeks bio je na gubitku od dva posto, spustivši se na 5.796 bodova.

Cijene europskih dionica u srijedu su se oporavile nakon oštrog pada od dana ranije, pri čemu su se na strani dobitnika isticale kompanije naftnog i telekom sektora.

Londonski Ftse indeks ojačao je 0,5 posto, na 5.823 boda. Frankfurtski DAX indeks bio je na približno istom postotnom dobitku, dosegnuvši 5.827 bodova.

Oporavak na europskim tržištima dionica uslijedio je nakon značajnijih gubitaka iz prethodnog dana, djelomično zahvaljujući novim pričama o spajanjima i akvizicijama. "Najveća šteta je učinjena jučer, no na tržištu nema panike. Ulagači i dalje igraju na kartu spajanja i akvizicija", ukratko je procijenio raspoloženje na tržištu jedan londonski trgovac.

Naftni sektor ostvario je dobitke pod utjecajem rasta cijena nafte prema 62 dolara po barelu na njujorškom tržištu, što je u prosjeku podiglo cijene dionica pripadnika sektora nafte i plina za 1,2 posto. Pritom su dionice BP-a ojačale jedan posto a Royal Dutch Shella za 1,6 posto.

U telekom sektoru po dobitcima je predvodio Vodafone, s rastom cijena dionica od 2,5 posto, nadoknadivši gubitke zabilježene tijekom protekla dva dana nakon objave usporavanja rasta prihoda.

BASF, div europske kemijske industrije, zabilježio je rast cijena dionica od 0,7 posto nakon što je dogovorio kupnju tvornice aditiva za građevinski materijal njegova konkurenta Degusse, čije su pak dionice pojeftinile 0,8 posto.

Nove priče o spajanjima pomogle su uzlaznom trendu, a izdvaja se francuski Thompson čije su dionice skočile 5,8 posto nakon što je njegov izvršni direktor za Reuters izjavio da je otvoren za pregovore o spajanju.

Indeks Tokijske burze Nikkei potonuo je 1,5 posto, na 15.964 boda.

b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00

TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI

-------------------------------------------------

Euro/USD 1,1940 1,1950 1,1922

USD/JPY 115,90 116,02 115,46

GBP/USD 1,7535 1,7559 1,7517

USD/CHF 1,3079 1,3120 1,3075

-------------------------------------------------

Tečaj američke valute u srijedu se našao pod pritiskom slabih američkih gospodarskih podataka dok je jen zabilježio najvišu razinu prema dolaru u zadnjih mjesec dana, nastavljajući ostvarivati dobitke na očekivanjima o skorom završetku krajnje popustljive monetarne politike u Japanu.

Dolar je oslabio oko 0,6 posto prema euru, koji stoji 1,194 dolara. Njegov tečaj smanjen je i 0,3 posto prema jenu, na 115,9 jena, nakon što je nakratko zabilježio najnižu razinu u zadnjih mjesec dana od 115,4 jena. Oslabio je i nekih 0,8 posto prema britanskoj funti, koja je stajala 1,7535 dolara.

Slabiji podatak o poslovnim aktivnostima na američkom Srednjem Zapadu, pad povjerenja potrošača i podatak o padu prodaje postojećih kuća redom su pritisnuli tečaj američke valute. To je, naime, potpirilo špekulacije da američka središnja banka Fed možda nema dovoljno prostora za podizanje kamatnih stopa.

"Veliki pritisak predstavljaju slabiji američki gospodarski pokazatelji, objavljeni dan ranije, koji djeluju u smjeru slabljenja tečaja dolara", kazao je Daragh Maher, valutni strateg u Calyonu.

S druge strane, jačanju japanske valute pomogle su najnovije špekulacije da bi Kina uskoro mogla dopustiti veće jačanje juana u odnosu na prošlogodišnju korekciju, što je potaknulo kupovine jena.

Od značajnijih podataka iz eurozone izdvaja se onaj o indeksu proizvođačkih aktivnosti kao i prve procjene europskog statističkog ureda Eurostata o inflaciji u veljači.

"Stopa inflacije kretat će se oko 2,4 posto a to je i dalje benigno. Stanje u eurozoni općenito se poboljšava, što ne bi trebao pokvariti ni podatak o aktivnostima u proizvodnji", dodao je Maher.

Ulagači nestrpljivo očekuju sutrašnje zasjedanje Europske središnje banke (ECB) kada se uvelike očekuje podizanje kamatnih stopa za četvrtinu postotnog boda na 2,5 posto.

c) iznos LIBOR-a na dan:

----------------------------------------------------

jedan jedan tri šest

datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%

----------------------------------------------------

01.03. USLIB 4,56 4,63 4,82 4,99

01.03. EULIB 2,41 2,60 2,66 2,78

----------------------------------------------------

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙