Riječ je o tzv. informativnim cijenama kako bi se potrošači navikli na računanje u zajedničkoj europskoj valuti. Prvog dana obveznog isticanja euro-cjenika inspektori nisu zapazili većih odstupanja jer su se trgovci na zakon dobro pripremili, a cijene u eurima istaknule su čak i prodavačice na tržnicama iako to ne moraju ako nisu registrirane kao samostalni poduzetnici.
Paralelne cijene, u eurima i slovenskim tolarima, morat će se isticati i pola godine nakon što euro postane službena slovenska valuta. O tome hoće li Slovenija biti prva država koja je prihvatila euro od deset država koje su 2004. primljene u EU, Europska komisija donijet će odluku sredinom ove godine. Da bi odluka bila pozitivna osnovno je da u međuvremenu stopa inflacije ne naraste iznad 2,4 posto godišnje i da ne dođe do većeg rasta javnog deficita.
Do pravog uvođenja eura u Sloveniji će robu i usluge u eurima moći plaćati samo stranci, ali ne po informativnom tečaju koji je fiksiran u 239,640 tolara za jedan euro, kako je fiksiran prije 20 mjeseci otkako je Slovenija ušla u mehanizam europskih deviznih tečajeva ERM2, jednu vrstu čekaonice za euro, nego po tržišnom dnevnom tečaju.
(Hina) xfl ybs