Dolar je oslabio oko 0,6 posto prema euru, koji stoji 1,194 dolara. Njegov tečaj smanjen je i 0,3 posto prema jenu, na 115,9 jena, nakon što je nakratko zabilježio najnižu razinu u zadnjih mjesec dana od 115,4 jena. Oslabio je i nekih 0,8 posto prema britanskoj funti, koja je stajala 1,7535 dolara.
Slabiji podatak o poslovnim aktivnostima na američkom Srednjem Zapadu, pad povjerenja potrošača i podatak o padu prodaje postojećih kuća redom su pritisnuli tečaj američke valute. To je, naime, potpirilo špekulacije da američka središnja banka Fed možda nema dovoljno prostora za podizanje kamatnih stopa.
"Veliki pritisak predstavljaju slabiji američki gospodarski pokazatelji, objavljeni dan ranije, koji djeluju u smjeru slabljenja tečaja dolara", kazao je Daragh Maher, valutni strateg u Calyonu.
S druge strane, jačanju japanske valute pomogle su najnovije špekulacije da bi Kina uskoro mogla dopustiti veće jačanje juana u odnosu na prošlogodišnju korekciju, što je potaknulo kupovine jena.
Od značajnijih podataka iz eurozone izdvaja se onaj o indeksu proizvođačkih aktivnosti kao i prve procjene europskog statističkog ureda Eurostata o inflaciji u veljači.
"Stopa inflacije kretat će se oko 2,4 posto a to je i dalje benigno. Stanje u eurozoni općenito se poboljšava, što ne bi trebao pokvariti ni podatak o aktivnostima u proizvodnji", dodao je Maher.
Ulagači nestrpljivo očekuju sutrašnje zasjedanje Europske središnje banke (ECB) kada se uvelike očekuje podizanje kamatnih stopa za četvrtinu postotnog boda na 2,5 posto.