FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

NVK predlaže regulatornu 'giljotinu'

Autor: ;dduk;
ZAGREB, 1. ožujka 2006. (Hina) - Nacionalno vijeće za konkurentnost(NVK) predložit će Vladi model uklanjanja suvišnih zakona i pravilnikakoji opterećuju gospodarstvo, pod nazivom Regulatorna giljotina, rekaoje na današnjoj konferenciji 'Unapređenje hrvatske konkurentnosti:fokus na regulatornu reformu i upravljanje kvalitetom', predsjednikVijeća Darko Marinac.
ZAGREB, 1. ožujka 2006. (Hina) - Nacionalno vijeće za konkurentnost (NVK) predložit će Vladi model uklanjanja suvišnih zakona i pravilnika koji opterećuju gospodarstvo, pod nazivom Regulatorna giljotina, rekao je na današnjoj konferenciji 'Unapređenje hrvatske konkurentnosti: fokus na regulatornu reformu i upravljanje kvalitetom', predsjednik Vijeća Darko Marinac.

Predloživši kroatizirani naziv 'Regulatorni hitrorez', Marinac je pojasnio da je riječ o procesu u tri faze. U prvoj državna administracija sama 'očisti' oko 10 posto nepotrebnih propisa, tijekom druge, u kojoj poduzetnici i njihove asocijacije ukazuju na nepotrebne propise, njihov broj može se smanjiti za daljnjih 30 posto, a u trećoj fazi kombinirana stručna skupina pravnika i privrednika uklanja još oko 10 posto zakonodavnog viška.

Predloženo je da poseban predmet giljotine bude oko 12 tisuća normativnih dokumenata nastalih prije osamostaljenja Hrvatske.

Hrvatska ima dobru radnu snagu, zdravstveni i sustav školstva, a uspješna je i u primjeni informacijskih tehnologija u gospodarstvu. Ono što bi trebala poboljšati je zaštita prava vlasništva, učinkovitost javne uprave, korporativnu etiku i pravosuđe, istaknuo je glavni ekonomist i direktor Programa globalne konkurentnosti Svjetskog gospodarskog foruma Augusto Lopez-Claros.

Respektabilne rezultate, prema njegovim riječima, Hrvatska ima i na području makroekonomske stabilnosti i menadžmenta javnih financija te u području inovacija, a uz spomenute nedostatke treba još poboljšati povjerenje u institucije sistema, smanjiti administrativne prepreke poslovanju, pojednostavniti porezni sustav te pojačati borbu protiv korupcije.

Veliku šansu Hrvatske za rješavanjem tih problema, Lopez-Claros vidi u razdoblju pregovora o punopravnom članstvu u Europskoj uniji. Taj proces, ocijenio je, pospješit će reforme i institucije u Hrvatskoj.

"Točno tamo gdje su Češka i Estonija, najuspješnije zemlje pristupnice, bile 2000. i 2001. godine, Hrvatska je danas, a iskustva tih dvaju zemalja pokazuju kako se predpristupno razdoblje može dobro iskoristiti", zaključio je.

Na skupu je istaknuta i važnost uvođenja normi kvalitete i sustava upravljanja kvalitetom u hrvatska poduzeća. Predloženo je osnivanje Centra za upravljanje kvalitetom kako bi što veći broj tvrtki dobio potrebne certifikate za ulazak na europsko tržište.

(Hina) xduk yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙