Odluke o dodjeli nagrada Jutarnjeg lista za najbolje prozno i publicističko ostvarenje objavljene su u utorak navečer u Sveučilišnoj i nacionalnoj knjižnici u Zagrebu gdje su nagrađenim autorima uručene skulpture i čekovi u iznosu od 50.000 kuna.
Knjiga "U što se zaljubljujemo" 34-godišnjeg Romana Simića donosi 11 kratkih priča, a pojavila se pet godina nakon njegova prvijenca "Mjesto na kojemu ćemo provesti noć". Knjigu "U što se zaljubljujemo" književnik Edo Popović ocijenio je jednom od najboljih zbirki priča koje su se pojavile u Hrvatskoj u posljednja dva desetljeća.
Monografija Nikice Barića (31) "Srpska pobuna u Hrvatskoj" temelji se na dokumentima pronađenima nakon pada tzv. "Republike Srpske Krajine". Knjiga u 11 poglavlja raščlanjuje prilike u Jugoslaviji uoči sloma socijalizma, preko proglašenja tzv. "Srpske Krajine" do njezina sloma i odlaska pobunjenih Srba. Povjesničar Ljubomir Antić tu je knjigu ocijenio kapitalnim djelom hrvatske historiografije.
U utrci za Nagradu za najbolje prozno djelo, koja se dodjeljuje već šestu godinu, uz nagrađeni Simićev roman, bili su i romani "Simurg" Stanka Andrića, "Djeca Patrasa" Zorana Ferića, "To malo pijeska na dlanu" Marinka Koščeca i "Ljudožderi" Tomislava Zajeca.
U konkurenciju za Nagradu za najbolje publicističko ostvarenje, koja se dodjeljuje drugu godinu, uz Barićevu monografiju ušle su i knjige "Urota Blaškića" Jasne Babić, "Bosna i Hercegovina - podijeljeno društvo i nestabilna država" Mirjane Kasapović, "Jezična raznolikost svijeta" Ranka Matasovića i "Hrvatsko novinarstvo u 20. stoljeću" Božidara Novaka.
Prvu Nagradu Jutarnjeg lista za najbolje prozno djelo u 2000. dobio je Zoran Ferić za zbirku priča "Anđeo u ofsajdu", a nakon njega nagrađeni su i Miroslav Kirin (Album), Davor Slamnig (Topli zrak), Miljenko Jergović (Dvori od oraha) i Boris Dežulović (Christkind). Prvu Nagradu za za najbolje publicističko djelo u 2004. lani je dobio Darko Hudelist za biografiju "Tuđman".