Ray Berkelmans koji je predvodio istraživanje tvrdi da koralji nemaju mehanizma koji bi im omogućili da se obrane od visokih temperatura koje ih lišavaju hranjivih tvari. "Zbog temperatura koje svakog ljeta dosegnu kritičnu temperaturu, iz godine u godinu dolazit će do postupnog propadanja, odnosno nestajanja određenih koraljnih područja", smatra Berkelmans.
Stručnjaci Centra za istraživanje podmorja koje djeluje pri Sveučilištu Queensland ne slažu se u potpunosti s Berkelmansom.
Voditelji centra Hans i Ove Hoegh-Guldberg smatraju da neće doći do potpunog nestanka koralja, već da će se na njihovu mjestu nastaniti druge, manje zanimljive vrste morske flore i faune poput makro-algi i nekih vrsta morske trave.
"Australski Veliki koraljni greben balans je između kalcifikacije i erozije. Kad izostane kalcifikacija, proces što ga potiču koralji, dolazi do erozije i postupnog nestanka grebena", tvrdi Ove Hoegh-Guldberg.
Službena Australija je, uz SAD, odbila ratificirati Protokol iz Kyota, međunarodni sporazum o smanjenju emisije stakleničkih plinova odgovornih za zagrijavanje planeta, uz argument da bi takav potez znatno usporio ekonomski razvoj te zemlje.