Kirijenkova izjava nakon sastanka s Gholamrezom Aghazadehom, direktorom iranske agencije za nuklearnu energiju, po ocjeni agencija ne govori u prilog tome da je u pregovorima došlo do bitnog pomaka, ali Kirijenko je dodao i da se razgovori nastavljaju.
Agencija Interfax je javila, pozivajući se na neimenovani izvor u ruskom izaslanstvu, da se tijekom pregovora u subotu prije podne nije ni govorilo o ponudi Moskve da obogaćuje iranski uran.
"Pregovori su tek počeli, ali ja sam zadovoljan smjerom kojim su krenuli", citirala je agencija ITAR-tass Kirijenka. Direktor Rosatoma je kazao kako će se pregovori na razini stručnjaka dviju izaslanstva nastviti cijelog dana i dotaknuti sve aspekte suradnje.
Prema agenciji RIA-Novosti Kirijenko je rekao da će se tijekom boravka ruskog izaslanstva u Teheranu pregovarati i o prijedlogu za obogaćivanje urana kojeg podupiru Sjedinjene Države i EU, kako bi se smanjile tenzije proizišle iz straha da bi Iran svoj nuklearni program mogao koristiti za proizvodnju oružja. Pregovori vođeni u Moskvi ranije ovog tjedna nisu doveli do toga da Iran prihvati prijedlog.
Ruska ponuda možad je posljednja šansa za Teheran da izbjegne međunarodne sankcije jer ne želi odustati od svog spornog nuklearnog programa. 6. ožujka zakazana je sjednica Međunarodne agencije za nuklearnu energiju UN-a (IAEA) na kojoj bi se prema najavama trebao pokrenuti postupak za vršenje dodatnog pritiska na Teheran, uključujući i sankcije Vijeća sigurnosti UN-a.
Rusko izaslanstvo će tijekom boravka u Teheranu razgovarati o još jednoj važnoj temi, modalitetima izgradnje i operiranja zajedničke nuklearne centrale u južnoj iranskoj luci Busher. Prema tri sporazuma potpisana u veljači prošle godine, Rusija je zajamčila Iranu isporuku nuklearnog goriva za centralu u Bushehru za razdoblje od 10 godina, ali je zahtijevala da se nuklearni otpad vrati u Rusiju i tamo skladišti.
Prva nuklearna isporuka očekuje se tijekom godine, ali nijedna strana još nije odredila točan datum.
Iran je isprva planirao pustiti u pogon prvu jedinicu centrale od 1.000 megavati snage do kraja mjeseca, ali je Rusija kazala da se prvo moraju poduzeti sve sigurnosne mjere prije no što se krene u pokusni period rada od najmanje tri mjeseca.
Zahvaljujući sudjelovanju Rusije, nuklearnu centralu u Bushehru koja bi za idućih 10 godina trebala povećati svoj nuklearni kapacitet na 7.000 megavati, općenito se, čak u SAD-u, smatra mirnodopskim, civilnim projektom.
Na iransko-ruskom pregovorima u Teheranu prvi put sudjeluje i Kina, koju zastupa zamjenik ministra vanjskih poslova Lu Guozeng. Kao bliski politički i trgovački partner Irana, Kina je izravno zainteresirana da se spriječi daljnja eskalacija krize nastale oko iranskog nuklearnog programa i da se cijela stvar riješi mirnim putem.
Kako se očekuje, prvi konkretni rezultati pregovora trebali bi biti objavljeni na zajedničkoj konferenciji za novinare Kirijenka i Aghazadeha u nedjelju poslijepodne, nakon obilaska centrale u Bushehru.