"Nije u našem interesu vidjeti slom palestinskih vlasti, posebice kada su Izraelci prestali isplaćivati prihode od poreznih obveza", rekao je viši diplomat EU-a.
Palestinske vlasti ovise o stranoj pomoći i prihodima od poreza koje u njeno ime prikuplja Izrael kako bi plaćale svojih 140.000 zaposlenih i održale u funkciji svoje institucije.
Pobjeda islamističke skupine Hamas na prošlomjesečnim parlamentarnim izborima dovela je u pitanje buduće financiranje palestinskih vlasti.
Izrael je odlučio prestati prosljeđivati prihode od poreza koje prikuplja u ime palestinskih vlasti, koji iznose od 50 do 55 milijuna američkih dolara mjesečno, jer Hamas ne odstupa od svoje povelje koja predviđa uništenje židovske države.
EU, najveći donator palestinskih vlasti, ne može se izravno dogovarati s Hamasom jer ga je stavio na popis zabranjenih terorističkih organizacija.
"Stanje je žurno, financijski manjak je vrlo ozbiljan", rekao je u petak dužnosnik Europske komisije i napomenuo da su palestinske vlasti imale proračunski manjak od 70 milijuna dolara mjesec dana prije no što je Izrael odlučio zadržati njihove porezne prihode.
"Vode se razgovori s drugim donatorima u Svjetskoj banci" o više od 60 milijuna dolara koji su ostali u zakladi za proračunsku pomoć koja je zamrznuta prošle godine.
Očekuje se da će ministri vanjskih poslova također raspravljati o dugoročnoj pomoći Palestincima, rekao je jedan dužnosnik EU-a. "Postoje nekoliko zamisli kako da se pomoć kanalizira, primjerice palestinskom predsjedniku Mahmudu Abasu", rekao je dužnosnik.
EU će nastaviti davati pomoć Palestincima do formiranja vlade pod vodstvom Hamasa no daljnju će pomoć uvjetovati pristajanjem nove vlade da prizna Izrael i odrekne se nasilja, rekao je viši diplomat EU-a.
Europska unija prošle je godine Palestincima dala 500 milijuna eura pomoći.