Predsjednik Parlamentarne skupštine OESS-a, američki kongresnik Alsee L. Hastings, zauzeo se za pojačani dijalog između različitih kultura i vjera, posebice za suzbijanje svih oblika nesnošljivosti, prevladavanja razlika u mišljenjima te za pojačanu suradnju u suzbijanju diskriminacije, rasizma, antisemitizma i drugih oblika nesnošljivosti te svih oblika kriminala. Naglasio je da je jednostrana odluka Irana o nastavku razvitka nuklearnog programa, posebice obogaćivanja urana, prijetnja ne samo toj regiji već i cijeloj međunarodnoj zajednici.
Svi su govornici na prvoj plenarnoj sjednici istaknuli važnu ulogu OESS-a u promociji mira, sigurnosti i stabilnosti na temelju demokratskih vrijednosti te jačanje dijaloga različitih kultura i vjera, tolerancije i međusobnog uvažavanja. Na to je ukazao i predsjedajući OESS-a, belgijski ministar vanjskih poslova Karel de Gucht, koji je istaknuo potrebu stvaranja "nove strateške vizije OESS-a tj. dinamičke organizacije" koja se može učinkovitije suprotstaviti izazovima suvremenog svijeta. De Gucht je, glede pregovora o Kosovu, kazao da nije na OESS-u da određuje budući status, ali da će on biti tijesno povezan u pregovaračkom procesu.
Voditelj izaslanstva Hrvatskog sabora pri Parlamentarnoj skupštini OESS-a Tonino Picula izjavio je da je hrvatska pozicija u odnosu na druge države članice OESS-a specifična zbog nazočnosti Misije OESS-a u Hrvatskoj koja je u njoj već 10 godina. "Mi smo zainteresirani da OESS bude učinkovitiji, da konačno prođe kroz reforme. OESS sugerira drugima reforme, a sam se teško mijenja", rekao je Picula. Primjerice, na Stalnom odboru Parlamentarne skupštine OESS-a bilo je riječi o promjeni Poslovnika, ali zbog manjka konsenzusa prijedlog nije usvojen.
OESS ima razgranate interese i nazočnost na području od Vancouvera do Vladivostoka, ali ne uspijeva nadvladati probleme vlastitog funkcioniranja, rekao je Picula. On je dodao da je "organizacija sada gotovo talac konflikta važnih članica prije svega SAD i Rusije. Dok SAD inzistira na demokratizaciji i poštivanju ljudskih prava, Ruska Federacija traži veću učinkovitost na području sigurnosti", rekao je Picula. Zaključio je da je "ovo pravo vrijeme da se zapitamo o budućnosti OESS-a". Po njegovim riječima, prije 30 godina Konferencija za europsku sigurnost i suradnju (KESS) bila je uspješan odgovor na tadašnju podjelu Istoka i Zapada, a pitanje je "može li danas OESS nadvladati podjele Istoka i Zapada i ponoviti taj uspjeh". Picula je rekao da se "OESS bavi zamrznutim konfliktima na Balkanu, Kavkazu i središnjoj Aziji, ali ne uspijeva, zbog pomanjkanja konsenzusa, osigurati trajna rješenja".