Glavni motor tog rasta bila je potražnja u Indiji, Kini, SAD-u, na Bliskom istoku i u Turskoj dok je u Europi potražnja relativno stagnirala, pri čemu su Italija i Velika Britanija zapravo zabilježile pad potražnje u usporedbi s 2004., napomenula je ta organizacija.
Mjereno kriterijem količine, ukupna je potražnja porasla za 15 posto na 3.859 tona, što je niža stopa rasta od one izmjerene kriterijem monetarne vrijednosti, i to zbog naglog rasta cijena zlata.
Potražnja za potrebe investicija porasla je na godišnjoj razini za 26 posto na 600 tona, za industrijske potrebe dva posto na 419 tona, a u industriji nakita pet posto na 2.736 tona
"Prošla godina bila je vrlo važna za potražnju za zlatom, s rekordnim razinama potražnje potrošača u dolarskom izrazu i istodobnim rastom institucionalnih ulaganja", konstatirao je izvršni direktor Svjetskog vijeća za zlato James Burton. "U 2005. istinski smo se razmahali i moramo nastaviti naš rad na marketingu i promociji kako bismo osigurali slične razine rasta i u 2006. i kasnije", dodao je.
Rast potražnje za zlatom potaknuo je rudarske kompanije na ulaganje sve većih sredstava u potragu za tom kovinom pa su ekološki aktivisti počeli strahovati da bi arsen i ostali toksični metali koji nastaju kao nusproizvod pri kopanju i topljenju zlata mogli dospjeti u podzemne i površinske vode i trajno zagaditi okoliš.
U prosincu je cijena zlata prvi puta u proteklih 18 godina skočila iznad 500 dolara po unci, dosegnuvši na završetku trgovanja u utorak čak 554 dolara po unci. Usporedbe radi, u prosincu 2002. unca je stajala 347 dolara. Najvišu je cijenu zlato zabilježilo 1980., dosegnuvši 847 dolara po unci, što bi uz uključenu inflaciju danas iznosilo oko 2000 dolara po unci.