Odvjetnik Ljubičić podsjetio je kako je on osobno godine 1992. bio branitelj tadašnjih zatvorenika u Vojno-istražnom centru Lora, Srba iz Splita i okolice, optuženih za oružanu pobunu i rušenje ustavnopravnog poretka Republike Hrvatske, a koji se u sadašnjem sudskom postupku protiv hrvatskih vojnih policajaca pojavljuju kao svjedoci oštećenici.
Naglasio je kako su ti svjedoci nevjerodostojni, kao i svjedoci iz Srbije i Crne Gore te BiH, koji su u Lori bili kao ratni zarobljenici, potom osuđeni na dugogodišnje kazne, a zatim oslobođeni amnestijom.
"Ti svjedoci", naglasio je odvjetnik Ljubičić, "godine 1992. sijali su strah po Hrvatskoj i ubijali nedužne ljude, a sada su ti zločinci pozvani da svjedoče pred hrvatskim sudom, što će povijest zabilježiti i osuditi".
Banićev odvjetnik zamjerio je tužitelju što u svojoj završnoj riječi nije spomenuo išta što ide u korist njegovu branjeniku, poput sudjelovanja u Domovinskom ratu. "Zar to nije, barem malo, olakotna okolnost", upitao je odvjetnik Ljubičić.
Sudskom je Vijeću uputio zamjerku što se u sudskom postupku kao svjedoci pojavljuju (amnestirani) ratni zločinci,
Govoreci o smrti zatvorenika Nenada Kneževića, odvjetnik Ljubičić je podsjetio da je Knežević, unatoč korektnom ponašanju zatvorskih stražara u Lori, koji su ga čak ponudili kavom, pokušao pobjeći te pritom srušio vojnog policajca, sadašnjeg optuženika Anđelka Botića, kako bi uzeo njegov pištolj.
"Upravo je to bio provokativni element za sva događanja nakon toga, odnosno premlaćivanje zatvorenika, ako ih je bilo", kazao je odvjetnik Ljubičić, upozorivši da je u svim državama svijeta dužnost stražara zaustaviti zatvorenika, koji je još pri tom napao službenu osobu".
Naglasio je da su ozlijede koje su obdukcijom utvrđene na zatvoreniku Kneževiću, i prema nalazu sudskog vještaka mogle nastati kao posljedica pada pri bijegu. Hipotetički je upitao i "bi li se tzv. slučaj Lora uopće pojavio da je Knežević uspio oteti stražaru pištolj".
Njegov branjenik, Davor Banić, rekao je kako je bio član ophodnje vojne policije koja je došla odvesti Kneževića u bolnicu, te da nema ništa ni s njegovom ni sa smrću drugog zatvorenika Gojka Bulovića, koji je preminuo nakon što je Banić davno otišao iz zatvora, u koji i inače nije često dolazio.
Naglasio je da su obojica preminulih zatvorenika, i Nenad Knežević i Gojko Bulović, u zatvoru bili na temelju sudskog naloga.
I branitelj optuženog Josipa Bikića, odvjetnik Dragan Mioč, također je rekao kako su svjedoci nepouzdani budući da je riječ o nakadašnjim srpskim ratnim zarobljenicima.
Odvjetnik Mioč naglasio je kako nije dokazana ni pojedinačna odgovornost optuženika-bivših vojnih policajaca, kao ni njihovo udruživanje radi počinjenja kaznenog djela. Dodao je da su i mnoge okolnosti i bitne činjenice ostale nerazjašnjene.
Istaknuvši da njegovu branjeniku, Josipu Bikiću, nije dokazano da je ikoga zlostavljao niti da je kriv za smrt Kneževića, odvjetnik Mioč je zatražio oslobađajuću presudu.
Za ponedjeljak je najavljeno iznošenje završnih riječi preostale trojice branitelja, a nakon toga u roku od 72 sata sudsko ce Vijeće objaviti presudu za osmoricu bivših vojnih policajaca.