Sveučilište je navelo da slijedi primjer drugih institucija koje su smanjile broj istraživanja u kojima se koriste čimpanze, najbliži srodnici ljudi.
"Premda smo s pravom ponosni na izvanredna istraživanja koja su se razvila iz projekta istraživanja primata provedenih na sveučilištu Ohio u posljednjih desetak godina, vjerujemo da je sada pravo vrijeme da životinje premjestimo u sigurnija boravišta gdje će moći mirno proživjeti svoje živote", rekao je Robert McGrath dopredsjednik za istraživanja na sveučilištu Ohio.
"Posljednjih godina su istraživačke institucije po cijeloj zemlji, uključujući i Zračne snage, Nacionalni zdravstveni institut i NASA-u, odlučile smanjiti broj istraživanja na primatima i u mirovinu poslati veliki broj njihovih životinja", napisalo je sveučilište u svojoj izjavi.
"To je sveučilištu Ohio otežalo nalaženje odgovarajućeg dugoročnog boravišta za životinje", pojašnjava se u izjavi i navodi da je sveučilištu trebalo četiri godine da čimpanzama nađe dom u San Antoniu u Texasu.
"Sveučilište Ohio plaća izgradnju prostora za njihov smještaj, medicinske pretrage i transport te osigurava zakladu koja će uzdržavati životinje", kaže se u izjavi.