Glasonogovornik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Mladen Pavić rekao je da je u utorak ujutro iz Centra za peradarstvo dobivena potvrda da je na mrtvom mladom labudu pronađenu prije tjedan dana na plaži na Čiovu kod Slatine pronađen virus H5N1.
Na Čiovu se poduzimaju propisane mjere zaštite radi sprječavanja širenja virusa, rekao je Pavić. Također je rekao da su ornitolozi izvijestili da je 19. siječnja na Pantani kod Trogira sletjelo jato od 32 labuda. Već sutradan ih je bilo 23, pa ornitolozi pretpostavljaju da je jedan od labudova koji se izdvojio iz jata bio i ovaj mladi labud uginuo od ptičje gripe, pronađen kod Slatine na Čiovu.
Tri kilometra od plaže u Slatinama na otoku Čiovu kod Trogira postavljena je dezinfekcijska barijera. Uz uspostavu dezinfekcijske barijere, t.j. raskužnog pojasa, najavljeno je i osnivanje Stožera, a u skladu sa stanjem na terenu poduzet će se propisane mjere sprječavanja širenja virusa za područje u krugu od tri i od deset kilometara od mjesta gdje je pronađen uginuli labud. Najavljen je i popis sve peradi na otoku Čiovu, na kojem je inače uzgoj domaće peradi vrlo malen.
U Slatine na otoku Čiovu, koje inače pripadaju gradu Splitu, u utorak popodne bi, po najavama, trebao doći ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Petar Čobanković.
U ponedjeljak su na plaži u Slatinama pronađeni ostatci jednog gnjurca, kojeg su veterinari poslali na analizu u Zagreb, a na Pantani kod Trogira u nedjelju pronađen je još jedan uginuli labud koji je također poslan na analizu.
Vijest o zaraženu labudu pronađenu u Slatinama nije uznemirila Slatinjane i Čiovljane, koji su uvjereni da je zaraženi labud doplovio iz smjera Solina. Kažu da u Slatinama nikada i nije bilo labudova, a da nisu čak ni prelijetali preko tog područja.