Na novinarski upit hoće li, za razliku od svojeg prethodnika Paddya Ashdownea koji se, kako je kazano, mnogo više bavio problemima u Mostaru no onima u Banjoj Luci ili Sarajevu, posvetiti svemu ravnomjerno, Schilling je odgovorio da će se "podjednako pozabaviti svim problemima do kojih dolazi u BiH".
"Ashdown je imao svoje prioritete, a ja ću imati svoje", rekao je Schilling tijekom prvog službenog boravka u Mostaru otkako je preuzeo dužnost.
Schilling se u Mostaru sastao s gradonačelnikom Ljubom Bešlićem i predsjednikom Gradskog vijeća Muratom Ćorićem. U kasnim poslijepodnevnim satima Schilling je u središnjici HDZBiH razgovarao s vodstvom te stranke ali nakon sastanka nije davao izjavu za medije.
Ured za informiranje HDZBiH je priopćio kako je sa Schillingom razgovarao o ustavnim promjenama, početku pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i Europske unije, te reformi Javnog RTV sustava i Zakonu o visokom obrazovanju u BiH.
"Zajednički je zaključeno da je kontinuirana provedba reformi nužna za europsku budućnost BiH", navodi se u priopćenju HDZBiH. Sastanku sa Schillingom nije nazočio predsjednik HDZBiH Dragan Čović koji se nedavno ozlijedio igrajući rekreativno nogomet. Kako se navodi u priopćenju Schilling je poželio brzi Čovićev oporavak uz želju da se što prije sastane s njim.
Katolička tiskovna agencija u petak je priopćila da se Schilling u Sarajevu sastao s nadbiskupom vrhbosanskim kardinalom Vinkom Puljićem. Puljić ga je izvijestio o prijedlogu Biskupske konferencije BiH da se u preustroju BiH uspostave četiri regije: sarajevska, mostarska, banjalučka i tuzlanska. Prema tom prijedlogu bi na razini države vlast bila paritetna, a na regionalnoj razini svakom bi se narodu u svakoj regiji jamčilo 30 posto, a nijedan narod ne bi imao više od 40 posto vlasti, navodi Katolička tiskovna agencija.
Kardinal Puljić je, prema agenciji, govorio i o problemu povratnika u Bosni Hercegovini. Upozorio je na dvostruka mjerila prema povratnicima navodeći kao primjer da se više Srba vratilo u Drvar, koji je u Federaciji BiH, nego svih Hrvata u Republiku Srpsku. Schilling je, kako javlja agencija, rekao da su hrvatski predstavnici vlasti u BiH često griješili što se nisu zauzimali za prava Hrvata na razini države.