FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZOI Torino: Povijest dopinga na zimskim olimpijskim igrama

Autor: ;imli;
ZAGREB, 17. veljače 2006. (Hina) - U prvih sedam dana na ZOI u Torinuzabilježen je tek jedan slučaj dopinga, i to kod osvajačica srebrnemedalje na 15 km u biatlonu Ruskinje Olge Pileve.
ZAGREB, 17. veljače 2006. (Hina) - U prvih sedam dana na ZOI u Torinu zabilježen je tek jedan slučaj dopinga, i to kod osvajačica srebrne medalje na 15 km u biatlonu Ruskinje Olge Pileve.

Ona će ostati bez medalje, a vjerojatno će i talijanske vlasti pokrenuti kazneni postupak protiv nje. Naime, Italija ima najstrože anti-dopinške zakone na svijetu, a prekršiteljima prijete čak i zatvorske kazne.

Predsjednik Svjetske anti-dopinške agencije (WADA) Kanađanin Dick Pound smatra kako Pileva nije osamljeni slučaj u Torinu. On je oštro kritizirao Međunarodni olimpijski odbor zbog slučaja 12 natjecatelja u skijaškom trčanju koji su bili privremeno suspendirani zbog povišene razine hemoglobina.

"Mislim da se tu radilo o uzimanju dopinga, previše je koincidencije u tih 12 slučajeva. Očito je MOO-u bilo prihvatljivije to tretirati kao zdravstveni problem. Možda su mislili da neće biti u stanju dokazati da se radi o dopingu, pa su se iz ove situacije izvukli na elegantan način. Nakon Igara WADA će ovaj slučaj ponovno istražiti", rekao je Pound.

Što se tiče dopinga najviše je slučajeva zabilježeno na prošlim olimpijskim igrama u Salt Lake Cityu, kada je sedam sportaša bilo dopingirano. Prije četiri godine najviše je dopingiranih bilo u nordijskom skijanju, čak petero.

Među dopingiranima bila su četiri osvajača medalja, a najviše je odjeknuo slučaj nordijskog skijaša Johanna Muehlegga, koji je nastupio za Španjolsku. Muehlegg je osvojio tri zlata, a na doping kontroli bio je pozitivan na "darbopoetin". Ista tvar pronađena je i kod dvije ruske nordijske skijašice Larise Lazutine (zlato i 2 srebra) i Olge Danilove (zlato i srebro).

Prije četiri godine bez brončane medalje u slalomu ostao je Britanac Alain Baxter, kod kojeg je otkrivena prisutnost metafetamina.

Doping kontrole na zimskim olimpijskim igrama provode se od 1968., kada su Igre održane u Grenobleu. Tada je napravljeno samo 86 testova, a nije zabilježen niti jedan slučaj dopinga. S godinama broj doping kontrola se povećavao, a najviše ih je bilo u Salt Lake Cityu, gdje je obavljeno 700 testova.

U Torinu će biti obavljeno čak 1.200 testova.

DOSADAŠNJI SLUČAJEVI DOPINGA NA ZOI -

ZOI 1968, Grenoble: 86 testova, nitko nije bio dopingiran.

ZOI 1972, Sapporo: 211 testova, 1 slučaj - Alois Schloder (Ist. Njemačka, hokej).

ZOI 1976, Innsbruck: 390 testova, 2 slučaja - Galina Koulakova (SSSR, nordijsko skijanje), Frantisek Pospisil (ČSSR, hokej).

ZOI 1980, Lake Placid: 440 testova, nitko nije bio dopingiran.

ZOI 1984, Sarajevo: 424 testa, 1 slučaj - Batsukh Purevjal (Mongolija, nordijsko skijanje).

ZOI 1988, Calgary: 492 testa, 1 slučaj - Jaroslav Morawiecki (Poljska, hokej).

ZOI 1992, Albertville: 522 testa, nitko nije bio dopingiran.

ZOI 1994, Lillehammer: 499 testova, nitko nije bio dopingiran.

ZOI 1998, Nagano: 621 test, nitko nije bio dopingiran.

ZOI 2002, Salt Lake City: 700 testova, 7 slučajeva - Johann Muehlegg (Španjolska, nordijsko skijanje), Larisa Lazutina i Olga Danilova (Rusija, nordijsko skijanje), Marc Mayer i Achin Walcher (Austrija, nordijsko skijanje), Alain Baxter (V. Britanija, alpsko skijanje), Vasilij Pankov (Bjelorusija, hokej).

(Hina) ximl yiml

An unhandled error has occurred. Reload 🗙