Blair je od studenoga prošle godine izgubio tri parlamentarna glasovanja, djelomično zbog otpora u vlastitoj Laburističkoj stranci, a novi poraz dao bi dodatni poticaj sve glasnijim pozivima da se povuče s dužnosti i prepusti je ministru financija Gordonu Brownu.
Premda su analitičari očekivali tijesan rezultat glasovanja, vladin prijedlog da "veličanje" terorizma postane kazneno djelo podržalo je 315 zastupnika Donjeg doma britanskog parlamenta, dok je 277 glasovalo protiv.
Prijedlog zakona sada ide na raspravu u gornji dom, Dom lordova, koji mu se već usprotivio, no analitičari očekuju da će i lordovi naposlijetku popustiti.
Zakon je pripremljen nakon samoubilačkih bombaških napada na londonski javni prijevoz u srpnju prošle godine, u kojima je poginulo 52 ljudi, a velik utjecaj na ishod glasovanja u Donjem domu imali su ovomjesečni prosvjedi u Londonu protiv objave karikatura proroka Muhameda u europskom tisku.
Prosvjednici su tom prigodom tražili da se onima koji vrijeđaju islam odrube glave te slavili terorističke napade 7. srpnja.
Dom lordova odbacio je, međutim, odredbu o veličanju terorizma, smatrajući je neprovedivom i nepotrebnom te kršenjem slobode govora. Predložio je da se kaznenim djelom smatra "opisivanje terorizma na način koji bi mogao potaknuti na oponašanje".
Blair pak veličanje terorizma smatra ključnim dijelom zakona kako bi se pokazalo da Velika Britanija u borbi protiv terorizma ne namjerava oklijevati.