"S pregovorima koji su u tijeku, nema sumnje u naš zajednički cilj: punopravno članstvo Hrvatske u EU", rekao je Barroso u petnaestminutnom obraćanju zastupnicima kojem su nazočili i najviši hrvatski dužnosnici i predstavnici diplomatskog zbora akreditiranog u RH.
"Kako će stvari odsad napredovati u vašim je rukama. Pregovori će ići dalje na temelju vlastitih postignuća Hrvatske i njezinih sposobnosti da ispuni sve zahtjeve za članstvo", naglasio je Barroso.
"Cijenim vašu ambiciju da postignete brzi napredak u pregovorima, no ako želite uspjeti ne smijete podcijeniti razmjere posla koji stoji pred vama", istaknuo je Barroso.
Obraćajući se zastupnicima, poručio je da je uloga parlamenta ključna. "Vaša uloga značajna je na čitavnom nizu pitanja koja su sastavni dio procesa priključenja", rekao je Barroso, poručivši da je iskustvo Komisije pokazalo koliko je značajno da u zemlji postoji puna međustranačka suradnja kao i nacionalni konsenzus oko pitanja europske integracije.
Barroso je istaknuo i važnost uključenja svih građana u pitanja pregovora, uključivši otvorenu raspravu i pružanje svih odgovarajućih informacija te izbjegavanje nerealnih očekivanja.
Uvjeti za članstvo vrlo su poznati, rekao je Barroso, spomenuvši između ostaloga napredak na polju kopenhaških političkih i gospodarskih kriterija, te potrebu ispunjavanja obveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju - što znači nastavak suradnje sa Sudom u Den Haagu i napredak na polju regionalne suradnje.
Osvrnušvi se na neke negativne reakcije u Hrvatskoj na ideju o uspostavi regionalne zone slobodne trgovine, rekao je: "Vlastito iskustvo EU pokazuje da regionalna trgovinska integracija donosi velike koristi. Ona može i Hrvatskoj donijeti koristi, privući investicije, dajući hrvatskim proizvodima pristup širem tržištu i jačajući stabilnost u regiji. To nije zamjena za pristup, to je ključni dio procesa europskih integracija".
Barroso se osvrnuo i na strahove građana koji se javljaju glede nekih poglavlja koja će se naći na pregovaračkom stolu, poput onoga koje obuhvaća pitanje prodaje nekretnina stranim državljanima.
"Ima raznih pitanja i poglavlja pregovora koja će biti izazovna, i ja sam siguran da ćemo biti odlučni riješiti ih. Međutim, nitko nije rekao da će pregovori biti laki ali to je proces kojega su prošle sve zemlje članice, kao i moja", naglasio je predsjednik Europske komisije.
Samo konstantnim intenzivnim radom hrvatskih vlasti na usklađivanju zakonodavstva, poboljšanju rada uprave i pravilnoj provedbi zakona pregovori će moći ići dalje dobrim ritmom, a prvi korak je osigurati usvajanje kvalitetnih zakona, rekao je.
Ne smiju se ipak zaboraviti ni ključne stvari koje obuhvaćaju politički kriteriji kao što su prava manjina, povratak izbjeglica, neovisna suđenja za ratne zločine, sloboda medija, kao i reforma sudstva i javne uprave, te borba protiv korupcije.
"Napredak na tim područjima učinit će Hrvatsku vodećim primjerom u cijeloj regiji", kazao je Barroso.
Na polju gospodarstva, Hrvatska mora učvrstiti status tržišne ekonomije, pripremiti se za konkurentski pritisak u Uniji i mora privući više stranih investicija. Međutim, Hrvatska je već mnogo postigla na tom planu, naglasio je Barroso, navodeći primjer njezine makroekonomske politike koja je dovela do relativno niske inflacije i stabilnog tečaja, kao i do smanjenja proračunskog deficita i deficita tekućeg računa.