Predstavnici Europske komisije u četvrtak i petak objašnjavat će hrvatskim i turskim pregovoračima pravnu stečevinu Europske unije na ovom području.
Acquis communautaire (zajednička pravna stečevina EU-a) u ovom području obuhvaća posebna pravila koja zahtijevaju da središnje banke država članica budu neovisne, zabranjuju da središnje banke izravno financiraju javni sektor i da javni sektor ima povlašten pristup financijskim institucijama.
Nakon pristupanja, od novih se država članica očekuje da usklade svoje ekonomske politike, a podlijegat će odredbama Pakta o stabilnosti i rastu i Statuta Europskog sustava središnjih banaka. Također su obvezne pridržavati se kriterija utvrđenih (osnivačkim) Ugovorom kako bi mogle uvesti euro nakon što ispune uvjete za to. Do uvođenja eura sudjelovat će u Ekonomskoj i monetarnoj uniji kao država članica s izuzećem.
Prema posljednjim analizama Europske komisije, Hrvatska će morati doraditi zakonodavstvo na području neovisnosti Hrvatske narodne banke i području osobne neovisnosti članova Vijeća HNB-a. Prema ocjeni Europske komisije, Hrvatska je postigla napredak u usklađivanju u području monetarne politike i na području koordinacije ekonomske politike.