Čelnik HNS-ovog Kluba zastupnika Dragutin Lesar je na konferenciji za novinare kazao da je, na temelju izmjena Zakona o financiranju vodnog gospodarstva iz prosinca prošle godine, Vlada početkom veljače donijela Uredbu kojom je uvela nove namete za investitore.
HNS se, kaže, oštro protivi takvom rješenju, jer Vlada, tvrdi Lesar, umjesto da osigura provođenje zakona i iz proračuna osigura novac za obranu od poplave, sav teret prevaljuje na investitore koji neće moći ishoditi građevinsku dozvolu dok ne plate vodni doprinos.
Ističe da nikada do sada u proračunu nisu bila osigurana dostatna sredstva za izgradnju i održavanje objekata obrane od poplave (oko 400 milijuna kuna), da je lani za tu namjenu osigurano tek sto milijuna, te da Vlada, umjesto da osigura novac, "haračom" poskupljuje troškove građevinske investicije za pet do deset posto.
Visina vodnog doprinosa, koju je Uredbom utvrdila Vlada, ovisi o lokaciji gdje se planira graditi - u zonu A, koja je najskuplja, spadaju Zagreb i zaštićeno morsko obalno područje, u zonu B ostalo područje, a u zonu C područja od posebne državne skrbi.
Po Lesarovoj računici, za gradnju kuće od 100 četvornih metara u zoni A na ime vodnog doprinosa investitor će trebati platiti 18 tisuća kuna, u zoni B 12 tisuća, a u zoni C 4.500 kuna.
Želi li graditi proizvodnu halu od 2.500 četvornih metara, investitor će morati platiti čak 375 tisuća kuna u zoni A, a za sportsku dvoranu od 800 četvornih metara, u istoj zoni, 200 tisuća kuna.
Prije gradnje parkirališta s 400 parkirnih mjesta, upozorava Lesar, za obranu od poplava trebat će izdvojiti čak pola milijuna kuna u zoni A, 300 tisuća u zoni B, te 100 tisuća u zoni C, a odluči li se na gradnji malonogometnog igrališta u zoni A, visina vodnog doprinosa kretat će se oko 30 tisuća kuna.
Navedene iznose u HNS-u drže neprimjerenima za standard građana, te pozivaju Vladu da ih smanji i investitorima omogući da doprinos plaćaju u više rata.