"Prema našim saznanjima u području gdje su bili napadnuti konvoji ne samo da nema stradanja hrvatskih državljana već uopće nema stradalih", kazao je za Hinu Ljubičić, načelnik odjela poslova za koordinaciju i praćenje rada diplomatskih misija i konzularnih ureda.
Hrvatski tisak prenio je vijesti o dva napada na kamionske konvoje pod pratnjom multinacionalnih snaga u ponedjeljak kod američkog vojnog kampa Anaconda i grada Samare pri čemu su navodno stradala tri hrvatska kamiona dok se za dvojicom hrvatskih vozača tragalo.
U utorak su, međutim, i predsjednik uprave Hrvatskih cestovnih prijevoznika Marijan Banelli i MVPEI potvrdili, a na temelju prikupljenih podataka iz nekoliko izvora, da u napadima nisu nastradali hrvatski državljani.
Banelli je u srijedu ujutro za Hinu rekao da su se vozači javili svojim obiteljima i prijevoznicima.
"Hrvatski vozači su se noćas telefonski 'iznazivali' i koliko se zasad zna ne nedostaje nitko", rekao je Banelli.
Međutim i MVPEI i Banelli podsjetili su da je stanje u Iraku nesigurno jer je to zemlja visokog rizika što se tiče sigurnosti te oni koji onamo putuje toga moraju biti svjesni.
Od 2004. godine dvojica hrvatskih vozača kamiona poginula su u Iraku u napadima na konvoje, a jedan vozač iz Čapljine u Bosni i Hercegovini, osumnjičen za špijunažu zbog nedopuštenog snimanja kamerom, proveo je dva mjeseca u američkom zatvoru u Iraku.
Te su pogibije rasvijetlile hrvatskoj javnosti sve opasnosti kojima se vozači izlažu odlazeći, radi bolje zarade, raditi za potrebe koalicijskih snaga, ali nisu dovele i do pada broja vožnji hrvatskih vozača za Irak.