Ti bi pilot projekti, smatraju sudionici sastanka, mogli biti i najbolja prezentacija programa energetske efikasnosti, programa započetog u srpnju prošle godine, s proračunom iz sredstvima UNDP-GEF-a od 4,4 milijuna američkih dolara, a očekuje se da će se s vremenom sufinanciranjem prikupiti dodatnih 7,9 milijuna dolara.
Cilj projekta je ukloniti ključne prepreke za implementaciju ekonomski iskoristivih energetski efikasnih tehnologija i mjera u domaćinstava i sektoru usluga u Hrvatskoj, te na taj način smanjiti neracionalnu i neučinkovitu potrošnju energije i uz nju vezanu emisiju stakleničkih plinova.
Sektor domaćinstava i usluga u ukupnoj potrošnji energije u Hrvatskoj sudjeluje s više od 40 posto, a kako je istaknuto i u postojećem stambenom fondu postoje velike mogućnosti ušteda, primjerice adekvatnijom toplinskom zaštitom, te smanjenjem ventilacijskih gubitaka, odnosno gubitaka energije koji nastaju na spojevima prozora i zidova ili kroz prozore.
Naime, kako je istaknuto postoje mogućnosti da se ulaganjima u smanjenje toplinskih gubitaka ti gubici smanje za 20 ili 30 posto, tako da se smanjenjem troškova za energente neke investicije mogu vratiti već sljedeće godine.
Teškoće u opskrbi plinom i rast cijena nafte i naftnih derivata utjecao je na osjetljivost ljudi na potrošnju energije, naglašavaju sudionici sastanka koji smatraju da će i to pridonijeti poticanju energetske efikasnosti i u Hrvatskoj.
Za projekte energetske efikasnosti postoje izvori sredstava i važno je da oni budu kvalitetno utrošeni, kazao je pomoćnik ministra gospodarstva Željko Tomšić.
Najavio je da će se i resorno Ministarstvo projektom "Dovesti svoju kuću u red" uključiti u projekt poboljšanja energetske efikasnosti u zgradama Ministarstva gospodarstva, a potom i na ostalim Vladinim objektima.