FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Amerikanci strahuju od mogućeg iranskog nuklearnog oružja

Autor: ;slek;
WASHINGTON,14. veljače 2006.(Hina) - Amerikanci su zabrinuti mogućnošćuda Iran razvije nuklearno oružje i upotrijebi ga protiv SjedinjenihDržava, pokazalo je u utorak istraživanje javnoga mnijenja televizijeCNN, lista USA Today i Gallupa.
WASHINGTON,14. veljače 2006.(Hina) - Amerikanci su zabrinuti mogućnošću da Iran razvije nuklearno oružje i upotrijebi ga protiv Sjedinjenih Država, pokazalo je u utorak istraživanje javnoga mnijenja televizije CNN, lista USA Today i Gallupa.

Istraživanje provedeno tijekom vikenda pokazalo je također da većina Amerikanaca, 70 posto, strahuje da bi Bushova administracija požurila s vojnom akcijom protiv Irana i preuranjeno upotrijebila silu.

Amerikanci skoro u jednakom broju izražavaju zabrinutost da Bushova administracija neće učiniti dovoljno da spriječi Iran u stjecanju nuklearnog oružja.

Pedeset pet posto ispitanika kaže kako nema povjerenja u sposobnost administracije da se bavi Iranom.

To i druga pitanja potkopavaju popularnost predsjednika Georgea W. Busha. Samo 38 posto Amerikanaca zadovoljno je načinom na koji Bush obnaša posao predsjednika, po prvi put ispod 40 posto od studenog prošle godine kada je njegova popularnost trpjela posljedice spore reakcije na uragan Katrina.

Većina od 55 posto ispitanika kaže da je rat u Iraku bio pogreška. Bush pogriješio odobrivši tajni program špijuniranja, bez sudskog naloga, međunarodnih komunikacija Amerikanaca koje se sumnjiči za veze s teroristima, smatra 50 posto ispitanika dok 47 posto odobrava tu mjeru.

Glede iranskog nuklearnog programa Amerikanci ne sumnjaju u njegovu namjenu. Njih 80 posto smatra da bi Iran osigurao nuklearno oružje teroristima kako bi ga upotrijebili protiv SAD-a ili Izraela, a skoro isto toliko drži da bi ta zemlja i sama upotrijebila to oružje protiv Izraela.

Više od dvije trećine Amerikanaca suglasno je da se Sjedinjene Države za sada protiv iranskog nuklearnog programa trebaju boriti diplomatskim i ekonomskim sredstvima, ali su podijeljeni 45-45 posto oko pitanja treba li SAD poduzeti vojnu akciju ukoliko diplomacija ne uspije.

Istraživanje je provedeno na temelju telefonske ankete 1.000 odraslih Amerikanaca od 9.-12. veljače s različitim marginama pogreške za različita pitanja od +/- 3 posto do +/- 5 posto.

(Hina) xsl ybs

An unhandled error has occurred. Reload 🗙