U priopćenju SIPA-e, objavljenom u Sarajevu, navodi se kako je Financijsko-obavještajni odjel ove krovne policijske agencije, zadužene za procesuiranje najtežih oblika kaznenih djela, zbog "pranja novca" prošle godine prijavio ukupno 52 osobe i sve te slučajeve predao nadležnim tužiteljstvima.
Točan iznos sumnjivih novčanih transakcija u BiH u prošloj godini bio je 113 milijuna konvertibilnih maraka (57,8 milijuna eura), a SIPA ističe kako su potpuno neutemeljene tvrdnje da BiH samo zbog raširenog pranja novca godišnje gubi oko pet milijardi KM (oko dvije i pol milijarde eura), kao i da u toj zemlji postoji oko četiri tisuće tzv. fiktivnih tvrtki preko kojih se takvi protuzakoniti poslovi obavljaju.
Takve tvrdnje u lokalnim je medijima u BiH iznio dužnosnik Vijeća Europe Alexander Seger, a njihovu točnost SIPA odlučno opovrgava.
Pranje novca putem fantomskih tvrtki predstavljalo je masovnu pojavu u BiH u prošlosti kada su entiteti vodili potpuno samostalne financijske i porezne politike bez bilo kakve koordinacije na državnoj razini, a u SIPA-i pretpostavljaju kako se dio navoda koje je iznio Seger odnosi na to razdoblje.