FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Rehn o europskim perspektivama Hrvatske

Autor: ;svuk;
BRUXELLES, 13. veljače 2006. (Hina) - Činjenica je da Sporazum iz Nicene omogućava primanje 28. članice u EU-u, što će po svemu sudeći bitiHrvatska, ali tu zasad nema "ništa dramatično", izjavio je uponedjeljak u Bruxellesu povjerenik za proširenje Olli Rehn.
BRUXELLES, 13. veljače 2006. (Hina) - Činjenica je da Sporazum iz Nice ne omogućava primanje 28. članice u EU-u, što će po svemu sudeći biti Hrvatska, ali tu zasad nema "ništa dramatično", izjavio je u ponedjeljak u Bruxellesu povjerenik za proširenje Olli Rehn.

"Jasno je da na temelju Sporazuma iz Nice, EU ne može imati 28 članica, a prilično je sigurno da će Hrvatska biti 28. članica. Međutim, u tome nema ništa dramatično", rekao je Rehn, izražavajući uvjerenje da će EU do vremena kada Hrvatska završi pregovore, riješiti svoja ustavna i institucionalna pitanja.

"Najbolje i optimalno rješenje bilo bi da uspijemo u ustavnoj i institucionalnoj reformi, u kojoj bi bila riješena pitanja poput broja glasova u Vijeću EU-a, broj mjesta u Europskom parlamentu, sastava Europske komisije itd", rekao je.

"Vjerujem da svi europski politički vođe vide da EU mora biti efikasnija i demokratičnija, ne samo zbog proširenja nego i zbog samog EU-a - to je najbolje i optimalno rješenje, a na ovom stupnju ne želim ulaziti u plan B", rekao je Rehn na konferenciji za novinare upitan može li se dogoditi da Hrvatska ispuni sve uvjete, a EU je ne mogne primiti zbog svojih institucionalnih ograničenja.

Sporazum iz Nice, postignut 2000. godine bio je sklopljen kako bi se omogućilo proširenje na tadašnjih 12 zemalja kandidata. Njih deset je 2004. godine ušlo u EU-u, a izvan su ostale Bugarska i Rumunjska koje u tom trenutku nisu bile spremne za članstvo.

Iako Sporazum iz Nice ne predviđa institucionalna rješenja za 28 članica, to ipak ne isključuje mogućnost da Hrvatska bude primljena i bez donošenja europskog ustava, jer se svaki pristupni sporazum smatra amandmanom na postojeći Sporazum. U tom pristupnom sporazumu mogla bi se riješiti pitanja poput broja glasova u Vijeću EU-a, broja zastupnika u Europskom parlamentu itd. i to bi mogao biti "plan B", o kojem Rehn nije želio govoriti.

Rehn je održao konferenciju za novinare uoči prvog posjeta predsjednika Europske komisije Jose Manuela Barrosa zemljama jugoistočne Europe obuhvaćenim Procesom stabilizacije i pridruživanja (Hrvatska, BiH, SiCG, Makedonija i Albanija). Zagreb je prva postaja te turneje na kojoj će uz Barrosa biti i povjernik Rehn.

Zamoljen da komentira neslužbene najave da u Zagreb ne dolaze praznih ruku, Rehn je odgovorio: "Nikad ne dolazimo praznih ruku ... nosimo u džepu europsku persepektivu, a za Hrvatsku postoji vrlo konkretna perspektiva - da vas podsjetim prije nekoliko dana Komisija je preporučila otvaranja pregovora za poglavlja znanost i istraživanje - to znači da tehnički dio posla ide dobro. Važno je da Hrvatska odlučno nastavi reforme kako bi pregovori tekli glatko i u tom slučaju vjerujem da će brzo napredovati u pregovorima".

Rehn nije htio komentirati smjenu ministrice pravosuđa Vesne Škare Ožbolt. "To je stvar unutarnje politike, od suradnika i naših službi zatražio sam izviješće o tome koje ću pročitati s velikim interesom, ali to je stvar unutarnje politike".

Povjerenik za proširenje nije bio ništa određeniji odgovarajući na upit da komentira fond za financiranje obrane generala Ante Gotovine. "Važno je nastaviti suradnju s Haškim sudom, a poznata mi je da je uobičajena praksa da države regije pomažu obranu optuženika, a o tome ću se više raspitati tijekom posjeta Zagrebu", rekao je Rehn.

Rehn je rekao da je glavna svrha prvog službenog posjeta predsjednika Komisije Barrosa regiji "potvrditi europsku perspektivu zapadnog Balkana i ohrabriti vođe i narode zemalja u njihovim reformskim procesima".

(Hina) xsv ydv

An unhandled error has occurred. Reload 🗙