Rumsfeld je posjetom Maroku, nakon Tunisa i Alžira, završio trodnevnu turneju Magrebom, ustvrdivši pred novinarima kako "svaka od tih triju zemalja vodi takvu unutarnju politiku da je mogućnost da se to (djelovanje al-Qaide) ostvari iznimno mala".
"Smatram da sve tri zemlje mogu poslužiti kao primjer država u kojima su poduzete brojne mjere koje pokazuju da mogu živjeti u miru i uspješno se nositi s problemom ekstremizma", ocijenio je.
"Na svijetu je toliko mjesta u kojima vlada bezvlašće, gdje vlade nisu poduzele stvari koje vidimo u ovim zemljama", rekao je, dodavši kako su Alžir, Maroko i Tunis stvorili "ozračje negostoljubivo prema terorizmu".
Rumsfeld je u Maroko stigao u nedjelju i u Rabatu se sastao s premijerom Drissom Jettouom, a razgovoru s kraljem nazočio je i marokanski ministar vanjskih poslova Mohamed Benaissa.
Nakon američkog ministra obrane, u rezidenciju kralja Mohammeda VI u planinama Atlas stigao je britanski ministar vanjskih poslova Jack Straw, koji će s marokanskim suverenom razgovarati o pitanjima globalne sigrnosti i borbe protiv terorizma te političkim i gospodarskim reformama u toj zemlji.
Rumsfeld se iz Maroka vraća u SAD, a turneju je počeo prije pet dana sudjelovanjem na konferenciji ministara obrane zemalja članica NATO-a, poslije čega je prvi put otkako je na položaju ministra obrane obišao područje sjeverne Afrike.
Cilj posjeta Tunisu, Alžiru i Maroku bilo je jačanje vojnih veza sa SAD, jer američka administracija sve te tri zemlje smatra važnim saveznicima u globalnoj borbi protiv terorizma, budući da su i same javno kritizirale islamski ekstremizam i terorizam.
Maroko je bio prva država koja je priznala neovisnost SAD, pa je i najstariji američki saveznik u sjevernoj Africi, zahvaljujući sporazumu o prijeteljstvu dviju zemalja koji potječe još iz 1783. godine. Nakon 2. svjetskog rata Amerikanci su nastavli koristiti zračne baze i druga vojna postrojenja na marokanskom tlu, a 50-ih godina prošlog stoljeća u Maroku su čak držali i nuklearno oružje.
Kralja Mohammeda VI smatra se snažnim američkim saveznikom, a njegovih sedam godina na tronu obilježila je liberalizacija društvenih reformi, pa je američki dužnosnik iz Rumsfeldove pratnje rekao kako SAD smatraju da je Maroko pod njegovim vodstvom postao "prilično umjerena država".