FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Predstavljena knjiga "Buntovnici iz Villefranchea" Grmeka i Lambrichs

Autor: ;mkov;
ZAGREB, 13. veljače 2006. (Hina) - Knjiga akademika Mirka D. Grmeka iknjiževnice Louise L. Lambrichs "Buntovnici iz Villefranchea: Pobunajednog bataljona SS trupa septembra 1943" predstavljena je danas uZagrebu.
ZAGREB, 13. veljače 2006. (Hina) - Knjiga akademika Mirka D. Grmeka i književnice Louise L. Lambrichs "Buntovnici iz Villefranchea: Pobuna jednog bataljona SS trupa septembra 1943" predstavljena je danas u Zagrebu.

O knjizi su govorili urednik Asaf Džanić, koji je pročitao i prikaz knjige sarajevskoga ravnatelja Instituta za istoriju Husnije Kamberovića, povjesničari Vladimir Geiger i Zdravko Dizdar te suautorica knjige Louise L. Lambrichs.

Geiger je ocijenio kako su nakon Drugoga svjetskog rata zainteresirane strane - francuska, jugoslavenska i njemačka svaka imale svoju inačicu događaja u Villefrancheu.

"Njemačka je pobunu smatrala posljedicom stege i ponašanja prema zatvorenicima", rekao je Geiger, dodavši kako su je Francuzi držali djelom svoga pokreta otpora. Jugoslavenska je strana događaje tumačila djelovanjem komunističkoga pokreta pa je na spomenik žrtvama u Villefrancheu stavila zvijezdu petokraku, dodao je.

Do pojave knjige uglavnom je sustavno prešućivan identitet pobunjenika, napomenuo je Dizdar, dodavši kako su se u Villefrancheu protiv nacista pobunili tadašnji Hrvati muslimani i katolici, koji su jedino tražili slobodu za svoju tadašnju domovinu Hrvatsku. Zato sjećanje na pripadnike te divizije jednako pripada današnjoj Hrvatskoj i BiH, rekao je.

Podsjetio je kako je Himmler poticao muslimansku autonomiju u BiH pokušavajući osnovati diviziju sastavljenu isključivo od muslimana. Bojeći se od panislamizma, vlasti NDH su to uspjele spriječiti pa su uz Hrvate muslimane u sastav postrojbe ušli i katolički Hrvati, rekao je.

Pišući o manipulacijama pobune u Villefrancheu, Kamberović je ocijenio kako su, uz ine, tijekom devedesitih, pobunom također manipulirali Bošnjaci i Hrvati. Oni su na temelju tog događaja u Villefrancheu pokušavali graditi svoj antifašistički mit, dodao je.

Knjiga je korak u demistifikaciji događaja, ustvrdio je Kamberović, dodavši kako sudionicima pobune pokušava vratiti njihov tadašnji identitet.

Suautorica knjige Lambrichs smatra kako su događaji u Villefrancheu zajedničko pamćenje koje dijele današnje Hrvatska i BiH.

Knjiga je prvi put objavljena 1998. na francuskom jeziku, a sarajevski nakladnik Armis print objavio ju je na bošnjačkom jeziku 2005.

Pobuna Hrvata muslimana i katolika u SS diviziji izbila je 17. rujna 1943. u Villefrancheu (južna Francuska). Pobunjenici su ubili pet njemačkih časnika te neko vrijeme zavladali gradom. Nakon sloma pobune postali su žrtve masovnog kažnjavanja. Dvadesetak ih je pogubljeno, a mnogi su deportirani u logore smrti.

Akademik Mirko D. Grmek (Krapina, 1924.-Pariz 2000.) jedan je od najpoznatijih povjesničara medicine. Bio je profesor na Sorboni. Objavio je, uz ine, knjigu "Povijest medicinske misli Zapada".

(Hina) xmk ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙