Kutinska tvrtka sredinom prošlog tjedna, kada joj je povećana opskrba plinom, pokrenula je proizvodnju i nakon što je dobiven amonijak, osnovna sirovina za proizvodnju gnojiva, kreće i rad finalnih postrojenja.
Realna je prosudba da će hrvatsko tržište, koje ima apsolutni prioritet, biti opskrbljeno dovoljnim količinama umjetnog gnojiva, naglasio je predsjednik Uprave Petrokemije Boris Mesarić.
Praktično to znači da će veći dio od 300.000 tona gnojiva planiranih do konca prvog polugodišta biti proizveden u veljači i ožujku, procjenjuje se oko 160.000 tona.
Time bi Petrokemija osigurala dovoljne količine gnojiva domaćim poljoprivrednicima za prihranu i proljetnu sjetvu.
U Petrokemiji vjeruju i da više neće biti zastoja u plinoopskrbi, što bi kutinskoj tvrtki omogućilo kontinuitet proizvodnje.
Iz INA Naftaplina ističu da vremenske prilike na sreću omogućavaju opskrbu plinom velikih potrošača, pa tako kutinska Petrokemija dobiva oko 67.000 prostornih metara prirodnog plina na sat, a HEP oko 45.000 kubika.
Potrošnja plina u Hrvatskoj je oko 500.000 prostornih metara na sat, a uz domaću proizvodnju i rad podzemnog skladišta Okoli potrebe se zadovoljavaju i uvozom ruskog plina koji je i dalje reduciran.
Uvoz ruskog plina, kako navode u Naftaplinu, danas je manji za oko 15 posto odnosno uvoz je oko 111.000 prostornih metara na sat, dok su ugovorene količine oko 131.000 prostornih metara na sat.