Po njegovim riječima, u siječnju je isplaćeno 173 milijuna kuna potpora, u veljači će biti isplaćeno 350 milijuna, za ožujak je planirano 350, za travanj 200, a za svibanj i lipanj po 150 milijuna kuna.
Čobanković je istaknuo da ministarstvo nastoji ojačati investicijske potpore te da ne može dozvoliti da potpore i poticaji postanu socijalna kategorija.
U pogledu potpora za mlijeko, ministar je najavio da one neće, kao dosad, ići kvartalno nego mjesečno. Proizvođačima mlijeka je poručio da je ta djelatnost dohodovna, ali da je teško opstati s dvije ili tri krave.
Na sastanku je bilo riječi i o poljoprivrednom zemljištu, odnosno prijedlogu da se dio zemljišta, koje je bilo namijenjeno za prodaju, da u dugogodišnju koncesiju, primjerice na 99 godina, što bi se trebalo regulirati izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu.
"Država u to ne ulazi iz špekulativnih razloga nego kako bi se zaštitila od prodaje zemljišta strancima. Ne ide se u pravcu da država nešto zaradi nego da zemlja dođe u ruke pravim poljoprivrednicima", kazao je ministar.
Predstavnici seljačkih udruga ministra su ponovo upozorili na problem velikog uvoza poljoprivrednih proizvoda te problem sivog tržišta.
Na sastanku je bilo riječi i o izmjenama i dopunama Zakona o potporama i poticajima koje će uglavnom biti usmjerene na stočarski sektor (posebice mljekarstvo) te na svinjogojstvo.
(Hina) xtp yds