FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nobelovci o karikaturi: arogancija i neodgovornost Zapada

Autor: ;rtom;
ZAGREB/MADRID, 9. veljače 2006. (Hina) - Karikature proroka Muhamedaprovokacija su arogantnog i neodgovornog dijela Zapada, ocijenili sunjemački pisac Guenter Grass i portugalski Jose Saramago, dobitniciNobelove nagrade za književnost, čija su djela svojedobno izazvalapolemike i oštre kritike.
ZAGREB/MADRID, 9. veljače 2006. (Hina) - Karikature proroka Muhameda provokacija su arogantnog i neodgovornog dijela Zapada, ocijenili su njemački pisac Guenter Grass i portugalski Jose Saramago, dobitnici Nobelove nagrade za književnost, čija su djela svojedobno izazvala polemike i oštre kritike.

U intervjuu za španjolski dnevnik El Pais od četvrtka Grass i Saramago odgovarali su na pitanja jesu li iznenađeni objavom karikatura i silinom muslimanske reakcije te smatraju li to sukobom civilizacija i zagovaraju li stoga autocenzuru.

"Radi se o svjesnoj i planiranoj provokaciji desničarskog danskog lista", rekao je Grass, dobitnik Nobelove nagrade 1999. godine i uputio na crteže iz njemačkog dnevnika Der Stuermer koji je u doba nacizma objavio antisemitske karikature u istome stilu.

"Doista me zapanjila neodgovornost autora ili (više) autora tih crteža. Drže da je sloboda izražavanja apsolutno pravo, jedino apsolutno pravo koje postoji, dok su sva druga (prava) relativna", kazao je Saramago (Nobel za književnost 1998.)

"Kruta stvarnost nameće granice" pa kad bi neki novinar karikaturom ismijao direktora svog lista i napisao da je kreten, bio bi hrabar ali vjerojatno bi završio na ulici, rekao je Saramago.

Zapad, čiji se tisak izdržava oglašavanjem moćnih tvrtki koje svojim proizvodima stvaraju svjetonazor i diktiraju mišljenje, nema pravo hvastati se prije nego preispita stanje u vlastitu dvorištu, drži Grass.

Invaziju na Irak američki predsjednik George Bush opravdao je "fundamentalističkim" argumentima borbe "Dobra i Zla". I današnji prosvjedi silovit su odgovor na silovitu akciju karikaturista koje su islamolozi upozorili na moguće posljedice ali "su oni nastavili jer su desni radikali i jer su ksenofobi", rekao je Grass.

Kao dobitnik Nobelove nagrade 1998., svojim romanom Evanđelje po Isusu Kristu, Saramago je potaknuo žestoku polemiku u katoličkim zemljama, a slično je iskustvo doživio i Grass svojim Limenim bubnjem, kada je bio optužen za svetogrđe i pornografiju.

Sam Saramago nije morao strahovati za vlastiti život ali podsjeća na doba kada je i Zapad bio "netolerantan, palio knjige onih koji su mislili drukčije" te drži da je danas hitno potrebno učiti toleranciji i poučavati mlade "da poštuju vjerovanja drugih".

Zapad je nakon srednjeg vijeka prošao svoju renesansu i prosvjetiteljstvo kroz bolan proces kojim je izborio slobode, iako i danas ugrožene, a "islamski svijet nije prošao taj proces, on je na drukčijem stupnju razvoja. I to treba poštovati", zaključio je Grass.

(Hina) xrt ysd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙