Samo zajedničkim nastupom protiv organiziranog kriminala moguće je postići rezultate, istaknuli su predstavnici država članica Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP) na skupu u Grčkoj gdje je Hrvatsku predstavljala ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt.
U regiji jača opasnost od trgovanja ljudima, najprofitabilnije grane organiziranog kriminala, upozorili su ministri.
Ministrica Škare Ožbolt upoznala je sudionike sa svim mjerama koje hrvatska Vlada provodi u borbi protiv organiziranog kriminala, korupcije i terorizma.
Škare Ožbolt je istaknula da Hrvatska, kao država koja je počela pregovore sa Europskom unijom, podupire suradnju u regiji i aktivno sudjeluje u postojećim regionalnim inicijativama kakve su SEEPAG (Savjetodavna skupina tužitelja 12 zemalja jugoistočne Europe), SECI (Inicijativa za suradnju u jugoistočnoj Europi), SEECP, te SPOC (jedan od multilateralnih programa u okviru Pakta o stabilnosti).
Ocijenila je da navedene institucije valja optimalno koristiti u regionalnoj suradnji ali i pozvala na racionalnost kad je riječ o uspostavi novih mehanizama suradnje, piše ministarstvo u priopćenju.
A prema ocjeni posebnog kooridnatora Pakta za stabilnost u jugoistočnoj Europi Erharda Buseka, koji je također bio u Grčkoj, prekogranična suradnja je imperativ.
Busek je naime upozorio da dok ministri unutarnjih poslova svake zemlje vjeruju da svijet prestaje na njihovim granicama, za kriminalce te granice ne postoje.
Ministar unutarnjih poslova Turske Cemil Cicek drži da bi se dio problema mogao riješiti uspostavom djelotvornog sustava izručenja među zemljama JIE.
S time u vezi upozorio je da u programu azila ima i zloporabe.
U raspravi o potrebnoj učinkovitoj međudržavnoj suradnji u borbi protiv organiziranog kriminala i terorizma sudionici su razmotrili i dosadašnje aktivnosti u suzbijanju korupcije.
U svibnju Hrvatska od Grčke preuzima predsjedanje Procesom suradnje u Jugoistočnoj Europi, dodaje se u priopćenju.
U Loutraki, 80-ak kilometara jugozapadno od Atene okupili su se ministri Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Makedonije, Moldavije, Rumunjske, Srbije i Crne Gore, te predstavnici Europske komisije, Europol-a (Europske policijske snage), Gospodarske suradnje na Crnome moru (BSEC), SECI-ja.