"Moglo bi se reći da smo pronašli rajski vrt", rekao je Bruce Beehler, jedan od voditelja ekspedicije koja se uputila u oblacima zastrte predjele planine Foja na zapadu Nove Gvineje.
Pripadnici naroda koji živi na području Foje visoke 2200 metara kažu da se nisu usudili zalaziti u to neprohodno područje površine 3000 četvornih kilometara.
Skupina od 25 znanstvenika iz SAD-a, Indonezije i Australije helikopterima se spustila u netaknuta močvarna područja.
"Samo smo zagrebli po površini", rekao je Beehler. "Tko god se tamo uputi vratit će se s tisućama novih otkrića."
Ekspedicija je otkrila novu vrstu ptica medojeda s narančastom pjegom na licu koja je poznata samo lokalnom stanovništvu i koja je prva nova ptičja vrsta zabilježena na tom otoku nakon 60 godina. Znanstvenici su otkrili i više od 20 novih vrsta žaba, četiri nove vrste leptira i nove vrste biljaka među kojima je pet novih vrsta palmi.
Usto, snimili su prve fotografije "Berlepscheve rajske ptice" koja se pojavljuje u priručnicima iz 19. stoljeća, ali za koju se dosad nije znalo gdje živi.
Znanstvenici su to područje posjetili u kišnom razdoblju pa je pronađeno razmjerno malo leptira.
Beehler kaže da je posrijedi vjerojatno najveća netaknuta tropska šuma u Aziji, a životinje koje u njoj žive ne boje se ljudi.
"Pretpostavljam da takvih područja ima i u Africi, a siguran sam i da ih ima u Južnoj Americi", dodao je.
Netaknuta područja širom svijeta sve su ugroženija zbog sve većeg širenja naselja i zagađenja.
Na UN-ovu sastanku koji se u ožujku održava u Brazilu pokušat će se pronaći načini usporavanja trenutačno sve brže stope istrebljenja vrsta.
Beehler je dodao kako indonezijska vlada čini sve kako bi sačuvala to područje od posjetitelja.