Akademik Moguš je, izrazivši zadovoljstvo tim posjetom, podsjetio na dugogodišnje prijateljske, znanstvene i općenito plodne veze između hrvatske i bugarske akademije.
Moguš je s gostima razgovarao o ulozi Josipa J. Strossmayera, utemeljitelja Akademije, i njegova najbližeg suradnika kanonika i povjesničara Franje Račkog koji je na čelu Akademije bio 20 godina. Rački je, dodao je, bio velik prijatelj bugarskog naroda, a poznat je i kao pisac prve bugarske povijesti.
Govoreći o velikoj ulozi uglednika HAZU-a u stvaranju hrvatske nacionalne svijesti, Moguš je istaknuo kako je i HAZU uvelike pridonio što je Hrvatska danas samostalna država. Naglasio je da će HAZU i bugarska Akademija razvijati plodne znanstvene veze te da će dvije države sudjelovati i u europskim integracijskim procesima jer se i Hrvatsjka i Bugarska pripremaju za ulazak u EU.
Predsjednik bugarskoga Narodnog sobranja Georgij Pirinski složio se s akademikom Mogušem glede suradnje dviju akademija, utemeljene u povijesti tih dviju uglednih ustanova hrvatskog i bugarskog naroda. Dodao je da će se suradnja nastaviti i danas kad se Bugarska i Hrvatska pripremaju za ulazak EU.
Gosti su s domaćinima razgledali Strossmayerovu Galeriju starih majstora, a s osobitom pozornošću saslušali su Moguševo predavanje o Baščanskoj ploči. Na tom najpoznatijem hrvatskom pisanom spomeniku s početka 12. stoljeća, iz crkve sv. Lucije iz Jurandvora na otoku Krku, koji slovi za hrvatski krsni list, prvi je put napisana riječ "hrvatski" uz ime hrvatskog kralja Zvonimira, podsjetio je akademik Moguš.
U spomen na današnji susret predsjednik HAZU-a Milan Moguš i predsjednik bugarskoga Narodnog sobranja Georgij Pirinski razmijenili su izdanja dviju akademija.