Dopredsjednik podružnice Tomislav Lukačević kazao je kako HDPZ zahvaljuje na razumijevanju koje je Đapić, kao gradonačelnik i saborski zastupnik, iskazivao za potrebe HDPZ-a i na djelovanju u Hrvatskom saboru radi ostvarivanja prava političkih zatvorenika. Upozoreno je da velik broj članova Društva još nije ostvario svoja zakonska prava te da se HDPZ suočava i s teškoćama u financiranju svojeg rada, jer ne dobiva potporu iz državnog proračuna, već samo od gradskih i županijskih vlasti.
Đapić je kazao kako su politički zatvorenici uvelike pridonijeli stvaranju hrvatske države, braneći u vrijeme totalitarizma svoj identitet i svoje hrvatstvo.
Na tvrdnje predstavnika HDPZ-a kako bi i Hrvatska, poput drugih zemalja bivšeg istočnog bloka, trebala donijeti zakon o lustraciji, Đapić je kazao da će u tom smislu pokrenuti određene aktivnosti kako bi se jasno uredio odnos prema tom razdoblju hrvatske povijesti.
Dodao je kako Hrvatskom saboru kani predložiti da se i članovima "bugojanske skupine", koji su 1972. pokušali podići ustanak protiv komunističkih vlasti, prizna status hrvatskih branitelja, jer su se, kako drži, oni prvi nakon 1945. oružjem borili za Hrvatsku.
Zamoljen da komentira hoće li se zbog takva poteza zaoštriti odnosi s premijerom Ivom Sanaderom, Đapić je kazao kako ne zna hoće li se to dogoditi, ali da on zna što mu je dužnost.
"Ta je skupina bila svjetlo u tami komunističkog terora, a njihov pokušaj ustanka, koji nije uspio, godinama je brojnim naraštajima bio primjer na koji se način država jedino može stvoriti. Držim da bugojanski mladići, koji su dali svoje živote za Hrvatsku, zaslužuju status hrvatskih branitelja i već radim prijedlog izmjena Zakona o pravima hrvatskih branitelja", ocijenio je Đapić.