U prošloj je godini imovina tog fonda porasla za 1,5 milijardi kuna, od čega se 83 posto odnosi na nove uplate, a ostatak na prinos, koji je od osnivanja fonda, odnosno 2002., prosječno iznosio 7,81 posto godišnje.
No, rekao je Novoselec, nastavak tako visokih prinosa nije realno očekivati, posebice ne bez promjena u legislativi te situacije na domaćem tržištu kapitala.
Zbog nedovoljne diverzifikacije portfelja mirovinski su fondovi izloženi riziku koji nosi pojedini vrijednosni papir.
Liberalizacija ulaganja, odnosno odobravanje ulaganja u dionice u kotacijama javnih dioničkih društava, smanjila bi i rizik, a povećala bi i ulaganje u vlasničke, ali i dužničke vrijednosne papire hrvatskih tvrtki.
Također, rekao je Novoselec, mirovinski se fondovi zalažu i za olakšani pristup dionicama Ine prilikom najavljene javne ponude dionica.
Naime, pojasnio je, postojećim Zakonom o privatizaciji Ine pravo prvenstva pri upisu dano je domaćim fizičkim osobama, dok su domaće pravne osobe izjednačene sa stranima.
Fondovi pak drže da bi oni trebali ući u kategoriju domaćih fizičkih osoba, budući da je 12 milijardi kuna imovine kojima raspolažu mirovinski fondovi zapravo u vlasništvu oko 1,25 milijuna hrvatskih građana.
(Hina) xrub yds