Izložbu su pripremili Odjel za kulturu visokonakladnih novina "Asahi Shimbuna" i "Club Tourism International" u suradnji s Hrvatskim muzejem naivne umjetnosti iz Zagreba pod pokroviteljstvom hrvatskoga Veleposlanstva u Tokiju.
Osim Taizija Harade i organizatora izložbu je 3. veljače otvorio hrvatski veleposlanik u Japanu Drago Štambuk koji je, govoreći o fenomenu naivne umjetnosti nastaloj u Hrvatskoj, a poslije priznatoj i u svjetskim razmjerima, podsjetio na najpoznatije hrvatske naivne slikare Rabuzina, Lackovića, Ivana i Josipa Generalića, Kovačića, Večenaja, Skurjenija i Feješa, čije najbolje radove japanska publika ima prigodu vidjeti na izložbi.
Japanski slikar Harada otkrio je 80-ih nadahnuće u hrvatskoj naivnoj umjetnosti i prijatelje među naivnim slikarima iz Hrvatske, promičući od tada zajednički naivno slikarstvo u Japanu, koje i danas ima svoje brojne poklonike i pobuđuje veliko zanimanje u najširoj japanskoj javnosti.
Izložba "Harada Taizi i kolege slikari iz Hrvatske" bit će otvorena u Tokiju do 19. ožujka, a nakon toga će biti postavljena u Osaki i Fukuoki.
To je treća od pet izložaba, započetih u rujnu prošle godine u Suwi, rodnom gradu Taizija Harade, a nastavljene u početku godine, najprije u galeriji Mitsukoshi u Tokiju.