Grgurić je istaknuo kako se s obzirom na produljenje trajanja specijalizacije sa četiri na pet godina, u dogledno vrijeme može očekivati još veći nedostatak pedijatrijskog kadra.
Primjena novog programa specijalizacije očekuje se u siječnju iduće godine, a nakon trogodišnjeg zajedničkog programa slijedit će odvojeni dvogodišnji program za primarnu i sekundarnu zdravstvenu zaštitu djece, rekao je Grgurić.
Predsjednik Hrvatskog pedijatrijskog društva rekao je da još nije postignut dogovor oko kalendara cijepljenja djece, a taj bi problem trebala riješiti struka u okviru Hrvatskog liječničkog zbora.
Na današnjoj skupštine raspravljalo se o ulozi dnevnih bolnica u pedijatriji u financijskom rasterećenju države i djelotvornijem liječenju djece.
Voditeljica simpozija Marija Hegeduš-Jungvirth ocijenila je da bi to područje trebalo regulirati zakonom koji bi odredio koje se bolesti mogu liječiti u dnevnim bolnicama, jer se trenutno u nas mogu samo maligne i psihičke bolesti, a u svijetu i astma, razvojni poremećaji i dr.
Hegeduš-Jungvirth podsjetila je da su 2001. zemlje Europske unije smanjile klasično bolničko ili ambulatno liječenje i osnovale posebne centre ili dnevne bolnice zbog premale prosječne popunjenosti pedijatrijskih kreveta od 73 posto.
U Hrvatskoj su 2002. također smanjeni ti bolnički kapaciteti, ali model dnevnih bolnica nije bio ni zakonski uspostavljen. U nas je iskorištenost pedijatrijskih kreveta u općim bolnicama i preko 100 posto, a u Požegu čak 200 posto, rekla je Marija Hegeduš-Jungvirth.