FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ICTY: Britanska novinarka svjedoči u obranu Miloševića

Autor: ;dhai;
ZAGREB, 3. veljače 2006. (Hina) - Britanska novinarka Eve AnnPrentice koja je o ratu na Kosovu izvještavala za "The Sunday Times" upetak je, kao svjedok obrane bivšeg predsjednika SRJ SlobodanaMiloševića, pred Haškim sudom kazala da su se 1999. Albanci masovnoiseljavali s Kosova pod pritiskom OVK i pridošlica iz Albanije te ustrahu od bombardiranja NATO-a.
ZAGREB, 3. veljače 2006. (Hina) - Britanska novinarka Eve Ann Prentice koja je o ratu na Kosovu izvještavala za "The Sunday Times" u petak je, kao svjedok obrane bivšeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića, pred Haškim sudom kazala da su se 1999. Albanci masovno iseljavali s Kosova pod pritiskom OVK i pridošlica iz Albanije te u strahu od bombardiranja NATO-a.

"Razgovarala sam s mnogim albanskim civilima koji su autobusima napuštali Kosovo. Rekli su da se sklanjaju od bombardiranja. Velikim dijelom bili su pod pritiskom vodstva Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) i Albanaca koji su dolazili iz Albanije na Kosovo u zadnjih godinu dana", kazala je Prentice, koja je kao dopisnik iz Beograda često boravila na Kosovu 1998/99., najdulje u svibnju i lipnju 1999. na kraju 11-tjedne kampanje zračnih udara NATO-a.

Svjedokinja je kazala kako su albanskih civili "govorili da ih OVK poziva na masovno iseljavanje u interesu albanske stvari, iz domoljubne dužnosti, kako bi ih svijet vidio, te kako bi iskoristili veliku priliku da Kosovo postane dio Albanije".

Britanska novinarka svjedočila je i o bombardiranju NATO-a, koje je u početku kampanje u ožujku 1999. izvođeno s velikih visina, dok su kasnije zrakoplovi izvodili napade nisko nadlijećući Kosovo kako bi smanjili broj kolateralnih žrtava.

Opisala je i incident od 30. svibnja 1999. kada su ona i još tri strana novinara bili žrtve napada dva zrakoplova NATO-a koji su bombardirali cestu Prizren-Đakovica. U napadu je poginuo njihov vozač a ona, drugi novinari i prevodioci su ozlijeđeni, kazala je.

S mjesta napada spasili su ih jugoslavenski vojnici koji su im ukazali pomoć u priručnoj ambulanti, rekla je Prentice.

"NATO je na briefingu u Bruxellesu objavio da u tom kraju nije bilo napada i da su novinare vjerojatno napale srpske snage", rekla je svjedokinja i dodala kako je o tome izvijestio BBC.

"Jasno smo vidjeli avione NATO-a na 500-600 metara visine. Portugalski novinar ih je snimio i to je emitirala portugalska televizija", ispričala je Prentice.

Milošević je na temelju tog i drugih primjera pitao svjedokinju je li na Zapadu u to vrijeme postojala antisrpska propaganda.

Po njezinim je riječima, od početka 90-ih na Zapadu postojao jednostran pristup po kojem su "za sve krivi Srbi koji napadaju nevine žrtve, a stalno su ponavljana dva termina - etničko čišćenje i Velika Srbija".

"Huškači su bili političari i generali, a u tome im je pomagalo previše novinara. Mnogi od njih su sukobe u BiH i na Kosovu prikazivali crno-bijelo kao da su jedni nenaoružani a Srbi jedini ubijaju", rekla je Prentice.

Dodala je kako su neki zapadni političari govorili da je na Kosovu ubijeno 100.000 Albanaca i da se radi o genocidu, dok je stvarni broj žrtava 2.800, od čega su mnogi bili žrtve NATO-a.

Suci su doveli u pitanje relevantnost tih pitanja, no postavljeni branitelj Steven Kay kazao je kako Milošević ima pravo na njih jer je optužba izvodila svjedoke poput generala Wesleya Clarka, 1999. zapovjednika snaga NATO-a, koji su "opravdavali djela u kojima su sudjelovali".

Prentice je svjedočila i o tome kako je vidjela brojne civilne žrtve NATO-ova bombardiranja na Kosovu, primjerice u Prištini u okolici zračne luke, u Gnjilanu, u zatvoru Dubrava i drugim mjestima, posebno na stambenim objektima u blizini vojnih ciljeva.

Milošević nastavlja ispitivanje britanske novinarke.

(Hina) xdhai ysd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙