"Svojim aktivnim zalaganjem da ponovno stekne hrvatsko državljanstvo on je ex lege izgubio austrijsko državljanstvo", kazao je za Der Standard voditelj uprave za dodjelu državljanstva savezne vlade pokrajine Koruška Gerhard Hauptmann.
Ovo stajalište smo već prenijeli državnom odvjetništvu, dodao je.
Hauptmann je za Der Standard pojasnio da je Ašner početkom devedesetih godina prošlog stoljeća zatražio i dobio hrvatsko državljanstvo, a da pri tome nije pravovremeno postavio zahtjev za zadržavanjem austrijskog državljanstva. Zahtjev za zadržavanjem austrijskog državljanstva, rekao je Hauptmann, Ašner je podnio kasnije ali je austrijskim vlastima zatajio da je u međuvremenu ponovno dobio hrvatsko državljanstvo. Zadržavanje austrijskog državljanstva tako nije moguće, pa Ašner više nije Austrijanac, smatra Hauptmann.
Hrvatska je 22. rujna 2005. od austrijskih vlasti zatražila Ašnerovo izručenje, ali austrijsko ministarstvo pravosuđa objavilo je da taj hrvatski zahtjev nije moguće provesti zbog toga što se prema tamošnjem zakonu austrijski državljani ne mogu izručiti drugim zemljama.
Ašnera (92) se sumnjiči se da je kao predstojnik ustaškog redarstva u Požegi 1941. i 1942. počinio ratni zločin nad civilnim stanovništvom, uglavnom Židovima i Srbima. Nakon Drugog svjetskog rata, odnosno sloma Nezavisne države Hrvatske (NDH) 1945. prebjegao je u Austriju. Tamo je godinama mirno živio, a u Hrvatsku, odnosno u Daruvar, vratio se 1991.
Njegovu navodnu zločinačku prošlost otkrio je Požežanin Alen Budaj dok je istraživao povijest Židova u Požegi, a dokazi koje je on prikupio predani su sredinom 2004. hrvatskom tužiteljstvu. Ono je protiv Ašnera pokrenulo istragu na Županijskom sudu u Požegi, no, gotovo istodobno Ašner bježi u Austriju, gdje navodno i sada živi u stanu svoga sina u Klagenfurtu. Za njim je po nalogu požeškog suda u srpnju prošle godine raspisana i međunarodna tjeralica.
Hrvatska je 22. rujna 2005. od austrijskih vlasti zatražila Ašnerovo izručenje, ali austrijsko ministarstvo pravosuđa objavilo je da taj hrvatski zahtjev nije moguće provesti zbog toga što se prema tamošnjem zakonu austrijski državljani ne mogu izručiti drugim zemljama. Austrijsko ministarstvo pravosuđa najavljivalo je da će do kraja 2005. podići optužnicu protiv Ašnera ali to se nije dogodilo.