Austrijsko-talijanski konzorcij Habau-Ghizzoni izvođač je radova i na drugoj dionici Bateli-Marčeli, a početkom radova na toj dionici 18. siječnja i započeli su radovi na gradnji plinovoda Pula-Karlovac. Gradnja tog 190 kilometara dugog plinovoda podijeljena je, naime, u četiri dionice.
Vrijednost ugovora za izvođenje radova na trećoj dionici, Marčelji-Delnice, je 93 milijuna kuna, a uvođenje u posao i početak gradnje započet će, kako je i planirano, 15. veljače.
Rok za izgradnju te dionice je šest mjeseci, što je, s obzirom na težinu dionice, izuzetno kratko vrijeme, naglašavaju iz Plinacro-a.
Ugovor, koji su u Plinacro-u danas potpisali predsjednik Uprave Plinarcor-a Branko Radošević i članica Uprave Dragica Krpan, te ispred konzorcija Habau-Ghizzoni Karl Trauner i Matteo Ghizzoni, koncpiran je na temelju "fiksne i nepromjenjive cijene".
To, objašnjavaju iz Plinacro-a, podrazumijeva sve aktivnosti i radove potrebne za izgradnju i puštanje plinovoda u rad, uključujući i nabavku opreme i materijala (osim glavnih čeličnih cijevi).
Početak gradnja četvrte dionice, Delnice-Draganić u dužini 76,8 kilometara, započet će, kako je predviđeno, najkasnije do 1. ožujka, a tada se očekuje i početak gradnje prve dionice, granica pomorskog dobra-Bateli, što je dijelom i u nadležnosti Ine (od granice pomorskog dobra do terminala Pula).
Izgradnja podmorskog plinovoda, koji radi Ina, a koji će spojiti plinskih polja sjevernog Jadrana s kopnom i magistralnog plinovoda Pula-Karlovac omogućit će izravnu dobavu prirodnog plina s hrvatskih sjevernojadranskih polja. Uz to njime se otvara mogućnost za novi uvozni dobavni pravac, plinofikacija Istarske, Primorsko-goranske i Karlovačke županije, te spoj na budući plinovodni sustav Like i Dalmacije.
Plinovod Pula-Karlovac najzahtjevniji je i najskuplji objekt plinskog transportnog sustava u prvoj fazi plinofikacije Hrvatske 2002.-2006. Planirana vrijednost te investicije je oko 90 milijuna eura, što je više od 40 posto ukupnih ulaganja u prvoj fazi plinofikacije Hrvatske.