Na sastanku u Beču Vijeće guvernera trebalo bi u četvrtak pozvati IAEA-u da pred Vijeće sigurnosti UN-a iznesu iranski nuklearni program za koji Teheran tvrdi da je mirnodopski, a Zapad da prikriva razvoj nuklearnog oružja nakon čega bi Vijeće razmatralo moguće mjere, među kojima i sankcije.
Pozivajući se na kopiju izvješća koje je za sastanak pripremila IAEA, agencija France presse javlja da je Teheran predao dokument koji pokazuje da je Iran sposoban izgraditi nuklearno oružje.
Reagirajući u srijedu na govor američkoga kolege, iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad optužio je Georgea W. Busha za "licemjerje" jer drugima dijeli lekcije o ljudskim pravima a sam prolijeva krv.
U govoru o stanju nacije u utorak navečer Bush je odgovornost za spor s Iranom pripisao klerikalnoj eliti koja u šaci drži svoj narod priječeći mu slobodu i demokraciju te je uvjeren da će jednoga dana Iran živjeti u prijateljstvu sa Sjedinjenim Državama.
"Oni kojima su ruke do lakata poprskane krvlju drugih naroda danas optužuju nas za kršenje ljudskih prava i sloboda. Uz božju pomoć, izvest ćemo vas pred sud", zaprijetio je Ahmadinedžad u srijedu u govoru koji je prenosila državna televizija.
Bushu je predbacio i hvalisanje demokracijom podsjetivši na njegovu tijesnu pobjedu protiv Ala Gorea kada je "potrošio milijarde dolara nakon izbora i pribjegao sudu da bi preuzeo vlast u toj velikoj naciji".
Iranski su dužnosnici upozoravali Zapad na posljedice odluči li se za prijavu pa je tako glavni iranski pregovarač za nuklearni program Ali Larijani kazao da bi to bio "kraj diplomacije" a Europljanima poručio da bi "trebali biti pažljiviji" jer bi baš oni mogli biti ti koji su počeli proces ali ne moraju biti i oni koji će ga završiti.
Trojka Europske unije (Velika Britanija, Francuska i Njemačka) pregovarale su s Iranom nudeći mu pomoć za civilni nuklearni program u zamjenu za odricanje od oružja.
Larijani je upozorenje izrekao nakon odluke pet stalnih članica Vijeća sigurnosti (SAD, Britanija, Francuska, Kina, Rusija) da se iransko pitanje iznese pred UN, što je bilo iznenađenje s obzirom na dotadašnje oklijevanje Rusije i Kine.
Ahmadinedžad se u srijedu dotaknuo i te njihove odluke poručivši "tim silama od slame da je iranski narod neovisan već 27 godina te da odlučuje vlastitom voljom".
Drugi su iranski dužnosnici ocijenili da za prijavu nema nikakvih pravnih temelja, a ministri energetike Libije i Venezuele na sastanku Organizacije izvoznica nafte upozorili da će pritisak na naftom bogati Iran izazvati rast cijena nafte.
Rusija je ponudila spasonosno rješenje planom obogaćivanja urana za iranske potrebe na ruskome tlu, što je Teheran pozitivno ocijenio prošlog tjedna te čak govorilo i uključivanju drugih država u taj posao.
No u razmjeni upozorenja i optužbi na relaciji Zapad-Iran oglasile su se i iranske paravojne snage pa je zapovjednik Čuvara revolucije zaprijetio da bi Iran mogao aktivirati svoje balističke projektile Shahab-3 koje s dometom od 2.000 km mogu dosegnuti svaki djelić Izraela ali i američke vojne baze na Bliskom istoku.
I dok je Iranac Ali Larijani pokušao djelovati na Kinu kako bi ona blokirala sankcije dođe li do glasovanja, Washington je mješavinom diplomacije i pritisaka djelovao na Indiju zaprijetivši raskidom sporazuma o američko-indijskoj suradnji u civilnom nuklearnom programu ne bude li podržala na sastanku IAEA stajalište Zapada.
I dok svijet strahuje od ponavljanja scenarija već viđenog u Iraku, švedski stručnjak Hans Blix, bivši voditelj međunarodnih inspektora za nuklearno oružje u Iraku čija se ocjena da Irak ne posjeduje nedopušteno oružje pokazala točnom, ocijenio je da bi Washingtonu bilo produktivnije Iranu ponuditi mrkvu nego li batinu.
Slično je predložio i čelnik IAEA-e Mohamed El Baradei prošloga tjedna pozvavši SAD da Iranu isporuči nuklearne reaktore a Teheran da proglasi moratorij na obogaćivanje urana najmanje kroz osam godina i u tom razdoblju vrati povjerenje međunarodne zajednice da doista želi nuklearnu energiju a ne oružja.