Temeljne snage sigurnosti sačinjavat 4.405 policajaca, 3.489 karabinijera, 1.101 pripadnik financijske policije i 250 pripadnika elitne brdske jedinice, kao i 300 policajaca na skuterima i posebnim vozilima za snijeg na samim borilištima. Mjere osiguranja provodit će danonoćno elitna jedinica specijalaca-snajperista, odred sa psima-tragačima, pirotehničari i jedinice za zaštitu od nuklearnog, biološkog i kemijskog oružja.
Uključeno je i 2500 pripadnika talijanske vojske, od čega će 800 vojnika raditi na pripremanju staza, a ostali su pripadnici saniteta i protuzračne zaštite. Za vrijeme ZOI nebo iznad Torina nadzirat će NATO-ovi Awacsi, te zasad nepoznat broj lovaca koji će osiguravati tzv. "no-fly-zone" iznad poprišta Igara.
Posebna pozornost bit će posvećena zaštiti triju Olimpijskih sela u kojima će boraviti oko 2.500 sportaša i dužnosnika, kao i ceremoniji svečanog otvorenja Igara na stadionu u Torinu na kojoj će nazočiti 21 predsjednik država, šest članova kraljevskih obitelji i 15 premijera iz cijelog svijeta.
U Torinu i okolici već djeluje 21 zapovjedno mjesto za koordinaciju svih snaga sigurnosti, a već odavno su određeni časnici za vezu sa više od 20 tajnih službi svijeta, kao i Interpolom i Europolom. U torinskoj podzemnoj željeznici već je postavljeno više od 600 sigurnosnih kamera, a procjenuje se da ih je puno više na raznim punktovima u samom gradu i borilištima, te Olimpijskim selima.
Talijanska vlada je za sigurnost ZOI u Torinu izdvojila više od 90 milijuna eura, no procjenjuje se da će konačan iznos biti puno veći jer je to bio slučaj na svim dosadašnjim Olimpijskim igrama.