BRUXELLES - Nakon što je uzalud pokušavao ublažiti oduševljenje svojih sunarodnjaka za mobilnim telefonima, francuski pisac Phil Marso pokušava nametnuti jezik sms poruka kao punopravni književni žanr. Križarski rat tog 43-godišnjeg autora krimića vrlo zainteresiranog za "društvena zbivanja" vodi ga ovog tjedna u Bruxelles gdje se nada pronaći pažljivije uši za svoju borbu nego u Francuskoj. Marso je kazao da je pokušavao uvesti 'dan bez mobitela' prije šest godina, ali da je morao priznati da su mobiteli postali nezaobilazni. Malo pomalo, čovjek koji se i dalje šeće bez mobitela postao je istinski stručnjak za sms. Danas već ima pet djela napisanih tim jezikom s puno kratica i kraćenja u svim žanrovima, među kojima i vlastitu verziju "Basni" Jeana de la Fontainea.
PARIZ - Svijet kozmetike nije tako čaroban kako se čini: pažljivijim čitanjem etiketa kozmetičkih proizvoda otkrivaju se sastojci čudnih imena koji nisu nimalo bezopasni za zdravlje. Parabeni, polietilen glikol, alkinofenoli... popis tih kemijskih spojeva, koji se masovno koriste u kozmetičkoj industriji i u proizvodima za svakodnevnu higijenu, dugačak je i teško razumljiv. Niz međunarodnih istraživanja dokazao je da ti spojevi mogu poremetiti prirodnu obranu organizma, hormonalni sustav, proizvodnju sperme, uzrokovati oštećenja jetre, bubrega i alergije. Parabeni, snažni konzervansi, u jednoj su britanskoj studiji povezani čak s rakom dojke, najraširenijim oblikom tumora kod žena. Osobito se upozorava na parfeme, filtere za sunčeve zrake, dezodoranse, ruževe za usne i boje za kosu gotovo svih marki.
BERLIN - Njemački regionalni dnevnik Landeszeitung Lueneburg u utorak se ispričao zbog nenamjernog uvrštavanja plaćenog oglasa koji govori o "plinu sutrašnjice", objavljenog na istoj stranici na kojoj i velika reportaža o ubijanju Roma u koncentracijskom logoru u Auschwitzu. Njemački dnevnik u isprici na svojoj internetskoj stranici tvrdi kako je u pitanju previd, jer nitko nije primijetio da se osim priče o mjesnoj izložbi u kojoj se opisuje sudbina pripadnika romskog naroda u Hitlerovoj Njemačkoj, na istoj stranici nalazi i oglas za tvrtku E.ON koji glasi: "E.ON vam danas sređuje plin sutrašnjice". Dnevnik, koji je priču pod naslovom "Od Lueneburga do Auschwitza" objavio gotovo preko cijele stranice u broju od prošlog vikenda, primio je brojne pritužbe na smještaj oglasa, koji zauzima oko trećine iste stranice, a u isprici objašnjava da je propust nenamjeran i da je riječ o "previdu".