Sporazum je postignut nakon intenzivnih dvotjednih pregovora između 33 zemlje u kojima se drvo sječe i proizvodi i 26 zemalja uvoznica. Predstavnici jedne i druge strane obnovili su međunarodni sporazum o korištenju tropskih šuma (AIBT) iz 1994.
U skladu s novim sporazumom zemlje uvoznice egzotičnog drva obvezuju se da će kupovati samo drvo s oznakom kojom se jamči obnova eksploatiranog dijela tropskih šuma. Sporazum ističe i važnost borbe protiv siromaštva u zemljama bogatim tropskim šumama te su predviđeni posebni mehanizmi financiranja koji će spriječiti ilegalnu sječu tropskog drveća.
Egzistencija oko 500 milijuna stanovnika Afrike, Azije i Južne Amerike ovisi o eksploataciji tropskih šuma, a prihod od drvne industrije iznosi oko deset milijardi dolara godišnje. Unatoč naporima da se tropske šume zaštite od pretjeranog uništavanja, deforestacija se nastavlja, a prema podacima Cnuceda godišnje u svijetu nepovratno nestane oko 15 milijuna hektara tropskih šuma.
Prema podacima Cnuceda, prihod od legalne trgovine egzotičnim drvom iz tropskih šuma pao je s 13 milijardi dolara u 1990. na 8 milijardi dolara u 2004., no ono što zabrinjava sve koji vode računa o opstanku i zaštiti tropskih šuma, a samim time i o čovjekovoj egzistenciji na Zemlji je ilegalna sječa koja i dalje cvate.