U takvim uvjetima tečaj američke valute dotaknuo je najvišu razinu u tri tjedna prema jenu od 117,3 jena, ojačavši na tjednoj razini 1,8 posto. Blago je porastao i prema euru, za 0,3 posto, pa se eurom u petak trgovalo po 1,2098 dolara. Britanska funta spustila se na 1,7675 dolara, nakon što je dosegnula 1,79 dolara sredinom tjedna. Švicarska valuta, pak, oslabila je 0,6 posto, na 1,2837 franaka za dolar.
Početkom tjedna ojačale su špekulacije da bi Fed mogao na svom zasjedanju krajem siječnja još jednom podići kamatnu stopu i to s trenutnih 4,25 na 4,5 posto, i da će nakon toga zaključiti s njihovim podizanjem. Predsjednik Fedove podružnice u St. Louisu William Poole u ponedjeljak kazao da bi središnja banka vrlo skoro mogla zaustaviti podizanje kamatnih stopa, dok je predsjednik njujorške podružnice Timothy Geithner izjavio da je rekordni manjak u američkoj bilanci plaćanja prijetnja globalnom gospodarstvu i financijskim tržištima.
Zabrinutosti oko sposobnosti SAD-a da financira jaz u bilanci plaćanja polako ove godine ponovno ulaze u razmatranja ulagača, nakon što je Fedova kampanja umjerenog podizanja kamatnih stopa tijekom 2005. omogućila rast tečaja dolara za nekih 15 posto prema euru i jenu. "Mislim da je prodaja u ponedjeljak bila malo pretjerana no očito je da smo probili neke ključne tehničke razine, što otvara pitanje hoće li ona biti nastavljena. Tržišta još imaju vrlo izmiješane procjene vezane uz američke kamatne stope, obzirom na različite izjave Fedovih dužnosnika", ocijenio je Jeremy Stretch, strateg pri Rabobanku.
No, kako je tjedan odmicao tečaj zelene valute se stabilizirao u očekivanju podatka o američkom bruto domaćem proizvodu u petak te sastanka Feda idućega tjedna. Iznenađenje je uslijedilo po objavi snažnog porasta narudžbi trajnih dobara u SAD-u u prosincu lani, za čak 1,3 posto, premašivši očekivanja analitičara i istaknuvši snagu američkog gospodarstva.
Potom je objavljen podatak o porastu američkog BDP-a u zadnjem lanjskom tromjesečju za 1,1 posto. Iako je to znatno ispod 2,8 posto koliko su očekivali na Wall Streetu te oštro umanjeno nakon 4,1 posto rasta u prethodnom tromjesečju, ponovno su ojačala očekivanja da će Fed ipak nastaviti svoju kampanju postupnog podizanja kamatnih stopa. Razlog tome su podatak od indeksu potrošačkih cijena, koji je u prosincu porastao 2,2 posto, iznad prognoziranih 1,6 posto te izjave američkog ministra financija Johna Snowa kojima je umanjio najnoviji podatak o rastu BDP-a te istaknuo snagu američkog gospodarstva. "Vjerujem da će Fed podignuti kamatne stope u siječnju te ponovno u ožujku", izjavio je Alex Beuzelin, valutni strateg pri Ruesch Internationalu.
Snažan rast poslovne optimističnosti u Njemačkoj spriječio je značajniji gubitak eura, koji je u srijedu premašio ključnu psihološku razinu od 1,23 dolara. Indeks poslovne optimističnosti u najvećem europskom gospodarstvu u siječnju je skočio na 102 boda, najvišu razinu u posljednjih šest godina. To je ulagače uvjerilo da je gospodarski oporavak u eurozoni u tijeku te je ojačalo špekulacije da će Europska središnja banka (ECB) podići kamatne stope. ECB je posljednji put podigao kamatne stope u eurozoni u prosincu, i to na 2,25 posto, a tržišta očekuju da će ih ponovno podići u ožujku, također za 0,25 postotnih bodova.