Hrvatska je dobro pozicionirana u sustavu svjetske trgovine, navodi se u izvješću Svjetske banke "Od dezintegracije do integracije: istočna Europa i bivši Sovjetski Savez u međunarodnoj trgovini".
"Hrvatska je u dobrom položaju i značajno napreduje ne samo u reformama i liberalizaciji trgovine kao članica Svjetske trgovinske organizacije nego već nekoliko godina radi na nizu unutarnjih reformi", rekao je na konferenciji za novinare glavni autor izvješća Harry Broadman.
On je naglasio važnost reformi energetskog tržišta, uključujući privatizaciju Hrvatske elektroprivrede i INA-e, kao i reforme javne potrošnje i uvođenja veće fiskalne discipline.
"Optimističan sam da ako Hrvatska nastavi svoje reforme, posebice unutarnje, te nastavi poštivati ograničenja javne potrošnje ona može biti krunski dragulj u jugoistočnoj Europi", rekao je Broadman.
On je kazao kako Svjetska banka podržava prošlotjedni prijedlog Europske komisije da se postojeći bilateralni sporazumi o slobodnoj trgovini između pet zemalja obuhvaćenih Procesom stabilizacije i pridruživanja (Hrvatska, BiH, Makedonija, SiCG i Albanija) zamijene jedinstvenim sporazumom o zoni slobodne trgovine na zapadnom Balkanu.
To je jedna od inicijativa na kojoj je Svjetska banka angažirana zajedno s Europskom unijom i na kojoj radi s hrvatskim vlastima i drugim zemljama u jugoistočnoj Europi kako bi im pomogle da racionaliziraju niz bilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini u "harmonizirano jedinstveno područje slobodne trgovine", rekao je on.
"Kompleksnost svih ovih sporazuma je postala prepreka za investicije i daljnje integriranje regije", rekao je Broadman dodajući da je za daljni ekonomski rast potrebna veća integracija regije.
Stvaranje područja slobodne trgovine koje bi uklonilo prepreke investicijama i trgovini "bio bi važan korak naprijed", rekao je Broadman.
Izvješće Svjetske banke je zaključilo kako većina od 27 zemalja istočne Europe i bivšeg Sovjetskog Saveza ima velike koristi od reintegracije u svjetski trgovinski sustav nakon što su u doba komunizma činile trgovinski izoliran blok.
Ta integracija potiče ekonomski rast, smanjivanje siromaštva i bolju zaposlenost te bolju upravu, kaže izvješće.
U proteklih deset godina njihov izvoz je utrostručen, dok je uvoz porastao 2,5 puta, a trgovinska razmjena rasla je brže nego u bilo kojoj drugoj regiji svijeta.
Izvješće zapaža kako se formiraju dva trgovinska bloka. Jedna bogatija skupina zemalja koja obuhvaća nove članice EU-a i zemlje jugoistočne Europe usmjerena je na povezivanje s Europskom unijom i brže provodi reforme dok je druga siromašnija skupina zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza orijentirana na Rusiju i sporije provodi reforme.
Izvješće je naglasilo kako zemlje trebaju nastaviti trgovinske reforme poput smanjivanja carina, poticanja izvoza i uključivanja u WTO kao i unutarnje reforme poput poticanja konkurencije, suzbijanja korupcije i jačanja trgovinske infrastrukture uključujući transportnu infrastrukturu.
Bogate zemlje sa svoje strane, kaže izvješće, trebaju poboljšati pristup svojim tržištima za proizvode i usluge 27 zemalja u tranziciji.