Zabrana je donesena sukladno konvencijama i zakonodavstvu Europske unije zbog dokazane kancerogenosti azbesta.
Udruge smatraju kako su zahtjevi za odgodom "samo novi pokušaj vlasnika tvornice da kupuje vrijeme", budući da je već dobivao produljenje dozvole za rad s azbestom, ali nije ništa napravio na programu zamjene te sirovine i bolje zaštite radnika i stanovnika Vranjica.
Tvrde, uz ostalo, i da su dosadašnje Vladine aktivnosti bile usmjerene na zaštitu interesa vlasnika tvornice, a ne na zdravlje radnika i stanovnika.
Ponašanje sindikata ocjenjuju "sramotnim, jer se deklarativno bore za zaštitu interesa radnika, a zapravo njima samo manipuliraju i kupuju vrijeme u interesu vlasnika".
Podsjećaju, uz ostalo, da je broj radnika u 15 godina s 1200 smanjen na tek 180.
"Očajnička namjera radnika da sada ustraju na nastavku proizvodnje zbog egzistencije nije samo njihov problem, jer time ne ubijaju samo sebe i svoje obitelji, nego i stanovnike Vranjica, Splita, Solina, Kaštela...", poručuju, uz ostalo, udruge.
Članovi Udruge Barbarinac i Udruge oboljelih od azbestoze već godinama traže zatvaranje tvornice "Salonit" i njezinu sanaciju, jer, kako ističu, od posljedica azbestoze, odnosno raka pluća koji izazivaju azbestna vlakna, do sada je, po njihovim podacima, umrlo više od 200 radnika.
Samo je u Vranjicu deset posto stanovništva u posljednjih 30 godina umrlo od raka. Zbog nepostojanja planova sanacije Hrvatska je izgubila već šest milijuna eura iz fondova EU-a namjenjenih sanaciji azbesta, kažu u Udruzi "Barbarinac".
Zbog toga upozoravaju i kako 30 tona azbesta, koji se nalazi u starom skladištu u krugu tvornice, predstavlja ekološku bombu, a prašina nošena vjetrom smrtonosna je opasnost za sve stanovnike u krugu od 14 kilometara.
Sukladno konvenciji i zakonodavstvu EU-a, u Hrvatskoj je od 1. siječnja trebala biti zabranjena uporaba azbesta.
Tvornica azbesta "Salonit" već je više godina u stečaju zbog duga državi od 26 milijuna kuna na ime poreza i doprinosa, a protiv vlasnika Joze Ćurkovića podneseno je više kaznenih prijava zbog gospodarskog kriminala i za njim je raspisana tjeralica.
Premijer Ivo Sander u subotu je najavio da će se u idućih nekoliko mjeseci naći rješenje za "Salonit" kojim bi se sačuvala radna mjesta, te poštovala zaštita okoliša.