Sindikat u priopćenju podsjeća da se od početka protivio odluci Tvornice duhana Rovinj (TDR), većinskog vlasnika zagrebačke tvornice, da ugasi proizvodnju u Zagrebu i preseli je u Kanfanar.
Većina radnika nakon gašenja proizvodnje u Zagrebu ostaje bez ikakve mogućnosti novoga zapošljavanja, ali i bez mogućnosti za mirovinu po bilo kojoj osnovi, upozorava sindikat.
U Kanfanaru ne postoje osnovni uvjeti za smještaj radnika koji bi trebali preseliti iz Zagreba, a poslodavac nije uključio subvencioniranje stanovanja, isplatu terenskog dodatka niti plaćanje troškova putovanja radnicima od kojih se očekuje preseljenje.
Sindikat tvrdi da je u pregovorima s poslodavcem uspio značajno povećati iznos otpremnine za radnike koji ne žele u Kanfanar, no bez obzira na to, pregovore treba nastaviti.
Uprava TDR-a gašenje proizvodnje cigareta u Zagrebu i preseljenje u novu tvornicu vrijednu više od 100 milijuna eura opravdava osiguravanjem konkurentnosti na tržištu.
Uprava ističe da je radnicima koji se žele zaposliti u novoj tvornici ponudila pomoć u traženju smještaja, isplatu pola plaće po godini staža za troškove preseljenja i pomoć u zapošljavanju bračnog druga. Onima koji se ne žele preseliti ponuđene su prosječne otpremnine od 350.000 kuna bruto.
Sindikat poljoprivrede pak ističe da u nastavku pregovora treba dokraja definirati obveze vlasnika prema svim radnicima te otkloniti nerealne špekulacije o reviziji privatizacije i navodnoj mogućnosti nastavka proizvodnje u Zagrebu.
Naime, Novi sindikat, koji također ima članstvo među radnicima TDR-ova pogona u zagrebu, ne miri se s gašenjem proizvodnje pa je najavio sudske tužbe protiv poslodavca i zatražio razgovor s premijerom Ivom Sanaderom.
Novi sindikat smatra da se proizvodnja u zagrebačkom pogonu, gdje se godišnje ostvari između 30 i 50 milijuna kuna dobiti, uz Vladinu pomoć može nastaviti pa predlaže da TDR svoj vlasnički udio od preko 90 posto uz obeštećenje prenese na Vladu.