Većina ministara nafte toga naftnog kartela, čije je sjedište u Beču, uoči konferencije izjavilo je da najvjerojatnije zasad neće smanjiti proizvodne stope, no ipak treba pričekati kraj konferencije, koja će završiti u utorak poslijepodne u Beču.
Ministar nafte Saudijske Arabije Ali Ibrahim Naimi kratko je rekao da se proizvodne stope vjerojatno neće smanjiti, ali da treba pričekati završetak konferencije.
Ministar nafte Venezuele Rafael D. Ramirez smatra da treba pričekati do ožujka kada će se održati redovita konferencija OPEC-a i onda smanjiti proizvodne stope za milijun barela na dan. Također je dodao da će daljnji pritisak na Iran dovesti do povećanja cijena sirove nafte.
Ministar energetike Katara Abdullah Hamad Al Attiyah, izjavio je: "Moje je mišljenje da treba nastaviti sa postojećim proizvodnim stopama za sada, a u ožujku su sva vrata i sve opcije otvorene".
OPEC proizvodi, službeno, više od 28 milijuna barela sirove nafte, a neslužbeno se govori da je proizvodnja veća od 30 milijuna barela na dan. Cijena sirove nafte iznosi 60,22 američka dolara po barelu, i u stalnom je porastu, zbog energetske krize, hladnoće u prvom mjesecu ove godine, političke napetosti u Nigeriji i Iraku, na Bliskom istoku, a posebno oko iranskoga nuklearnog programa. Ako se Iranu nametnu sankcije, tada prijeti prestanak isporuke nafte, a Iran je druga najveća izvoznica nafte OPEC-a sa četiri milijuna barela na dan, nakon Saudijske Arabije koja izvozi 9,5 milijuna barela na dan.
Ministri nafte OPEC-a očito žele vidjeti kako će se razvijati situacija oko iranskoga nuklearnog programa, o kojemu će Vijeće guvernera Međunarodne agencije za atomsku energiju raspravljati u četvrtak u Beču, ocjenjuju analitičari.